Zwiedzamy Polskę - Kudowa/ Nachod

Nasze podróże, zakątki, które kochamy najbardziej :)
Awatar użytkownika
ladyhawke

Zwiedzamy Polskę - Kudowa/ Nachod

Post autor: ladyhawke » 02 lut 2014, 12:50

To będzie fotoreportaż z zeszłorocznego urlopu. Ze względu na objętość - chyba będę zamieszczać w częściach. Może dla kogoś będzie natchnieniem do alternatywnego spędzaniu czasu w Kudowie niż Góry Stołowe, Kłodzko i inne polskie atrakcje.

Otóż postanowiłam wybrać się na urlop do Kudowy Zdroju. Celowo zrobiłam to w lipcu, ponieważ w miesiącach wakacyjnych codziennie z Kudowy jeździ busik do Nachodu (3 zł).
Moim zamiarem było zwiedzanie czeskiej strony, ale o tym za chwilę.

Dnia pierwszego ruszyliśmy na zwiedzanie Kudowy i rozejrzenie się, co i gdzie <mrgreen>

W tej części pokażę wyłącznie Kudowę.

Część uzdrowiskowa z pijalnią wód:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwiedzaliśmy też kaplicę czaszek. Zrobiła ogromne wrażenie. Niestety nie można było robić zdjęć, ale można ściągnąć ze strony:

Obrazek

Można było wejść na Górę Parkową i stamtąd rozciągał się taki widok na tę część Kudowy z kaplicą:

Obrazek

Po spacerze obiad, knajpa musiała być z czeskim piwem <mrgreen> :
Obrazek
obrazek

Norwegia w wątku Bliżej Świata

Aga L.
Agilisowy Rezydent

Re: Zwiedzamy Polskę - Kudowa/ Nachod

Post autor: Aga L. » 02 lut 2014, 12:53

Fajne takie uzdrowiskowe klimaty. A w kaplicy czaszek też byłam <mrgreen>

Awatar użytkownika
ladyhawke

Post autor: ladyhawke » 02 lut 2014, 13:16

Dnia drugiego zaplanowałam sobie zwiedzanie Skalnego Miasta.

Czyli wsiedliśmy rano w busik do Nachodu. Dworzec autobusowy jest z drugiej strony dworca kolejowego. Plan był ambitny - jedziemy do Adrspacha z przesiadką w Teplicach, tam zwiedzamy Skalne Miasto, potem idziemy szlakiem łączącym miasta do Skalnego Miasta w Teplicach, skąd możemy podejść do Teplic do miasta i je pozwiedzać, a z Teplic wrócić pociągiem do Nachodu.
Plan był zbyt ambitny <lol>

Na dworcu w Nachodzie:

Obrazek

W Teplicach nad Metuji czekała na nas przesiadka na pociąg do Adrspacha (dobrze, że wcześniej wszystko zaplanowałam przy pomocy stronki Ceske Drahy). Elementarna znajomość tego, co Czesi piszą na tablicach i co do mnie mówią, też się przydała.
Oni w ogóle inaczej zapowiadali pociągi. U nas mówi się "jedzie pociąg do Warszawy przez Poznań", u nich wyglądało to tak: "Jedzie pociąg z Krakowa, dalej pojedzie w kierunku Poznań, Warszawa".

Wysiedlismy w Adrspachu:

Obrazek

Kolejna różnica - u nas kierunek jest oznaczony na przodzie pociągu, u nich na bocznym wyświetlaczu, albo przy starszych spalinówkach jest to kartka w drzwiach.

Można było płacić wyłącznie w koronach i gotówką, ale każdy sklepik oczywiście wymieniał złotówki. Rozmienianie koron <mrgreen> :

Obrazek

Nie wiem, czy ktoś z Was próbował ten zacny napój, jakim jest Kofola. Jak Czesi nie mieli Coca-Coli, to sobie stworzyli taki wyrób kolopodobny, który smakuje jak połączenie koli z syropem na kaszel. Nie można przejść obok niego obojętnie <mrgreen> Albo się lubi, albo nie znosi. Ja uwielbiam <mrgreen>

Zwiedzanie Skalnego Miasta:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poszliśmy tym szlakiem do Skalnego Miasta w Teplicach, ale nie mieliśmy siły na zwiedzanie. Wyszliśmy i poszliśmy na obiad, a potem na pociąg.
obrazek

Awatar użytkownika
ladyhawke

Post autor: ladyhawke » 02 lut 2014, 13:56

Na kolejny dzień nie miałam zbytniego pomysłu. Pojechaliśmy do Nachodu. W Czechach, co mnie zdziwiło, na rynkach mogą parkować samochody.

Deptak w Nachodzie:

Obrazek

Nachod jest bardzo ciekawy, bo ma taką ścieżkę edukacyjną ze zwiedzaniem XIX w. bunkrów z czasów wojny austriacko -pruskiej, ale nie starczyło nam czasu, żeby to zwiedzić.
Na mapie zobaczyłam, że za Nachodem jest góra, a na tej górze jest schronisko. To poszliśmy, no i oczywiście się zgubiliśmy. Na szczęście spotkaliśmy sympatyczna panią z pieskiem, która wytłumaczyła nam, że zupełnie źle idziemy, podprowadzila nas kawałek do szlaku (jakoś ta droga była dziwnie oznaczona) i wytłumaczyła co i jak (zrozumienie tego wytłumaczenia, to była zupełnie inna kwestia <mrgreen> ). Po drodze pogadałam z panią o pogodzie, o tym, ze mieszkamy w Kudowie, a pani tam tez na wycieczce była (a przynajmniej tak mi się wydaje, że o tym rozmawiałam <mrgreen> ).
Jak już w końcu trafiliśmy - schronisko wyglądało tak:

Obrazek

Obrazek

Za 20 koron można było wejść na wieżę widokową, z której rozpościerała się panorama na 100 km w lini prostej. Widać było Śnieżkę.

Wracając - sfotografowalismy widok na Nachod:

Obrazek

Obrazek
obrazek

Awatar użytkownika
AgnieszkaP

Post autor: AgnieszkaP » 02 lut 2014, 13:57

Fajne klimaty :ok: Czekam na cd relacji :-)
obrazekobrazek

Awatar użytkownika
ladyhawke

Post autor: ladyhawke » 02 lut 2014, 14:10

Następnego dnia wymyśliłam sobie, że Nove Mesto nad Metuji wygląda całkiem ciekawie.

I znów wypad z Nachodu. Miły pan konduktor wyjaśnił, ile przystanków trzeba przejechać.
Wysiedliśmy i okazało się, że trafiliśmy w przerwę obiadową. Ulice opustoszałe, sklepy zamknięte na 2 godziny.

Obrazek

Obrazek

Doszliśmy do rynku, gdzie zjedliśmy obiad i udaliśmy się na zwiedzanie zamku:

Obrazek

Obrazek

W zamku były ciekawe wiszące ogrody, z takim zabytkowym drewnianym wiszącym mostem:

Obrazek

Obrazek
obrazek

Awatar użytkownika
ladyhawke

Post autor: ladyhawke » 02 lut 2014, 14:24

Ostatniego dnia pozostał do zwiedzenia Szczeliniec.
I tu wyobraźcie sobie mój szok, po 4 dniach spędzonych po czeskiej stronie, gdzie komunikacja była rozwiązana rewelacyjnie - nie było czym dojechać na Szczeliniec.
Oczywiście Czesi uruchomili autobus z przyczepą rowerową, 2 razy dziennie, który przejeżdzał obok Szczelińca jadąc do Broumova. I tak za 3 złote wysiedlismy pod Szczelińcem.
Reklamy atakowały na każdym kroku, po drodze mnóstwo kramów z różnymi dziwnymi rzeczami.
W porównaniu do tego schroniska na górze za Nachodem - szok po prostu. Pod Szczelińcem trafiliśmy na akcję opróżniania toi-toi. Atrakcje zapachowe gwarantowane.

A sam Szczeliniec:

Obrazek

Przejścia były wąskie, schodów dużo:

Obrazek

Widoki zaś bardzo ładne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po zejściu oczywiście nie było jak wrócić do Kudowy, tylko iść 13 km drogą, którą jeździ dużo samochodów. Na szczęście miły pan zabrał nas na stopa i tak dotarliśmy do Kudowy.
obrazek

Aga L.
Agilisowy Rezydent

Post autor: Aga L. » 02 lut 2014, 14:37

Tak, przejścia między głazami są naprawdę wąskie. Słyszałam nawet kiedyś, że nazywane są "pułapką na Amerykanów", ciekawe czemu? <gwiżdże> A widoki wspaniałe, bardzo charakterystyczne dla Dolnego Śląska.

Awatar użytkownika
Becia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Becia » 02 lut 2014, 17:03

Fajna relacja :ok:
Informacje mogą się przydać wiosną <mrgreen>
Obrazek

ODPOWIEDZ