Zatkane kanaliki łzowe

Problemy z oczami -łzawienie, ropiejące oczy, zapalenia spojówek, i inne sprawy związane z kocimi oczami.
Iza

Zatkane kanaliki łzowe

Post autor: Iza » 16 gru 2012, 12:28

Witam,moja roczna kotka brytyjska ma problem z oddychaniem , od czasu do czasu słychać ( świszczenie). Łzawią tez jej oczka i muszę codziennie je wycierać.
Po wizycie w lecznicy okazało się , ze ma niedrożne kanaliki łzowe. Weterynarka zaproponowała zabieg udrożnienia kanalików łzowych.Kotka będzie poddana narkozie "głupiego Jasia". Zastanawia mnie skuteczność tego zabiegu. Boję się żeby nie było jakiś komplikacji.

Awatar użytkownika
Yolanta
Hodowca
Hodowla: Z Poddasza
Kontakt:

Re: Zatkane kanaliki łzowe

Post autor: Yolanta » 16 gru 2012, 20:09

Miałam kiedyś kotkę w typie persa z tym problemem. Mój weterynarz odradził przeprowadzanie zabiegu, twierdząc, że problem będzie i tak powracał, a kota tylko narażę na narkozę, stres itd. Poza tym nie był to zabieg tani, ale to nie było najważniejsze. Ja zrezygnowałam. Niedługo po mojej rozmowie z lekarzem spotkałam znajomych z maltańczykiem. Pies wyglądał fatalnie - pod oczami miał brązowe plamy. Diagnoza ta sama - zatkane kanaliki łzowe. Powiedziałam, czego się dowiedziałam. Oni jednak podjęli inną decyzję. Po zabiegu przez kilkanaście dni było pięknie, a potem jeszcze gorzej. Zabieg powtórzono. Pies ma dziś nie tylko brudne pod oczami, ale cały pyszczek brunatny :((((

Spróbowałabym zdiagnozować kotka jeszcze u innego weterynarza, bo objawy, które opisujesz niekoniecznie muszą być spowodowane zatkanymi kanalikami. W dziale "Zdrowie" jest sporo na temat chorób oczu i przyczyn łzawienia.

Żebyśmy się dobrze zrozumiały - opisałam to, co wiem o przetykaniu kanalików. Jednak medycyna, technika medyczna rozwija się. Być może dziś te zabiegi są mniej dokuczliwe i bardziej skuteczne. Posłuchaj jednak opinii jeszcze innego weterynarza.
Obrazek

Iza

Post autor: Iza » 16 gru 2012, 21:13

Dziękuję za odpowiedź, zastanowię się jeszcze nad tym zabiegiem. Pozdrawiam Iza

Awatar użytkownika
cheshire

Post autor: cheshire » 21 paź 2013, 22:02

Mój Newton ostatnio mocno łzawił i byliśmy dziś u weta, po teście z barwnikiem okazało się, że ma zatkane kanaliki łzowe. Ustaliłam z wetką, że można je udrożnić podczas kastracji, żeby kotka nie narażać często na narkozę. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym zabiegiem? Wiem, że problem może powracać, ale chcę spróbować. Kotkowi generalnie chyba to nie przeszka. Może ktoś podzielić się także doświadczeniem z pielęgnacją oczek takiego kotka? Jutro kupuję płyn optex do przemywania. Dostałam też opcjonalną receptę na krople z antybiotykiem, ale zastanawiam się czy jest warte ich stosowanie.
obrazek obrazek

Iza

Post autor: Iza » 22 paź 2013, 08:54

Moja koteczka też miała taki test i ma zapchane kanaliki, ale nie zdecydowaliśmy się się na przepchanie , ponieważ koteczka była już po zabiegu sterylizacji .Po konsultacji z weterynarką stwierdziliśmy, że będzie to zabieg dla niej zbyt inwazyjny. Czasami po takich zabiegach mogą wyniknąć komplikacje. Pielęgnacja takiego zwierzęcia jest bardzo prosta - ja po prostu przemywam jej codziennie oczka płatkiem kosmetycznym nawilżonym czystą wodą. Przedtem stosowałam specjalny płyn, ale doszłam do wniosku, że woda jest lepsza - bardziej ekologiczna i bezpieczniejsza do tego typu zabiegów. Taka pielęgnacja sprawia, że koteczka czuje się komfortowo i jej oddech nie jest już świszczący. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maga
Hodowca
Hodowla: KRABRIKA*Pl
Kontakt:

Post autor: maga » 22 paź 2013, 09:02

W jakim wieku jest kotka ? skąd jesteś?

Czy konsultowałas to z okulistą wetem?

Awatar użytkownika
EwaL

Post autor: EwaL » 22 paź 2013, 09:27

U mnie było podobnie, oczko łzawiło (mocno), antybiotyk nie pomagał, test wykazał niedrożność kanalika. Zdecydowałam się na udrożnienie w trakcie kastracji (zrobiłam wtedy dodatkowo badanie serce, nerek, pobranie krwi). Przy jednej narkozie chciałam załatwić wszystko co możliwe. Po odebraniu kotka z kliniki zakrapiałam mu oczka kroplami, które miały wzmocnić ścianki kanalików. I odpukać minęło, już pół roku i oczka ma czyste. Oczywiście robią się śpiochy, które przemywam płynem do oczu (dla kotów oczywiście <lol> ) i oby tak już zostało.
Lolek ur. 20.09.2012

Awatar użytkownika
agasamson24

Post autor: agasamson24 » 31 sie 2014, 18:29

Iza pisze:Witam,moja roczna kotka brytyjska ma problem z oddychaniem , od czasu do czasu słychać ( świszczenie). Łzawią tez jej oczka i muszę codziennie je wycierać.
Po wizycie w lecznicy okazało się , ze ma niedrożne kanaliki łzowe. Weterynarka zaproponowała zabieg udrożnienia kanalików łzowych.Kotka będzie poddana narkozie "głupiego Jasia". Zastanawia mnie skuteczność tego zabiegu. Boję się żeby nie było jakiś komplikacji.
Mój Leoś też ma pod oczkami często "mokre" plamki, jakby łezki właśnie, są ciemne. Problem mieliśmy od samego początku jak kupiliśmy koteczka. Właściciel hodowli zalecił przemywanie - rumiankiem albo czarną herbatą - i jakiś czas tak robiłam, ale nic nie pomogło. Później wycierałam mu pod tymi oczkami suchym wacikiem, bo od mokrych miał ciemniejsze futerko w okolicy oczek. Weterynarz powiedział, że tak oczyszczają mu się te oczka i właśnie, że powodem mogą być krótkie kanaliki - ale nie że zatkane a krótkie. Teraz nie ruszam mu tych oczek i im jest starszy to ma to coraz rzadziej, może sam częściej myje.. z jednej strony mnie to niepokoi ale z drugiej nie chciałabym szukać chorób, których może nie ma. Sama już nie wiem.
Pozdrawiamy, Aga i Leoś

Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Sonia » 31 sie 2014, 19:07

Niektóre koty mają bardziej spłaszczone pyszczki i krótki kanaliki, dlatego im oczka często łzawią. Ale część kotów z tego wyrasta z wiekiem, jak głowa dorasta.
Brysia* 30.06.2008-25.04.2014
Tami 8.06.2009
Tobi 24.05.2014

kinus
Hodowca
Hodowla: Kabrirus*PL
Kontakt:

Post autor: kinus » 31 sie 2014, 19:33

a miał sprawdzane, czy są zatkane?
Kinus hodowla kotów brytyjskich Kabrirus*PL
Obrazek Obrazek