Czy da się nauczyć kota przychodzić na kolana?

Niewielu z nas jest behawiorystami, ale sporo ma koty już bardzo długo, i może uda nam się pomóc w lżejszych przypadkach. W tych trudniejszych pomożemy znaleźć pomoc profesjonalisty.
Karioka

Czy da się nauczyć kota przychodzić na kolana?

Post autor: Karioka » 06 sty 2020, 12:47

Zastanawiam się jak pokazać kotu (Celince), że może przyjść na kolana, albo gdzieś obok na kanapę.
To bardzo miłosny jest kotek. Ociera się o nogi, czasem tak, że aż można stracić równowagę, mruczy głośno, czasem jest to taki "trel", ogonek drga, czasem nawołuje. Czasem staje na kanapie przednimi łapkami, ale zwykle nie decyduje się wskoczyć.
I jak się ją weźmie na ręce i w końcu na kolana to czasem zostaje bardzo długo, czasem krócej. Daje sobie głaskać brzuszek, wylizuje nam ręce i twarz. Nigdy jej nie przytrzymuję, ona sama decyduje kiedy zejść.
Ale nie wiem jak ją zapewnić, że zawsze będzie mile widziana.
Czasem jak sama jestem w sypialni przykryta kocem z książką to ładuje mi się w nogach i śpi.

Macie jakieś pomysły? Czy już tak będzie zawsze?

Nie wiem ile wynika z tego, że ona jest adoptowana (zabrania z jakiejś stodoły) i proces socjalizacji we wczesnym okresie dojrzewania nie był tak idealny jak u np. Jadzi, która przychodzi zwyczajnie i bierze to co myśli, że jej się należy, zresztą słusznie 😉

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Re: Czy da się nauczyć kota przychodzić na kolana?

Post autor: Dorszka » 06 sty 2020, 21:20

Czy lubi się bawić? Podąża za sznureczkiem?
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Karioka

Post autor: Karioka » 06 sty 2020, 21:43

Dorszka pisze:
06 sty 2020, 21:20
Czy lubi się bawić? Podąża za sznureczkiem?
Oj tak, to typ sportowy 😊
Ale wskakuje tylko na czas zabawy na kanapę czy na łóżko.
Chyba, że należy bawić się tak codziennie do skutku?

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 06 sty 2020, 23:08

Trzeba usiąść na kanapie, z jakimś ulubionym sznureczkiem. Dla kota ulubionym :lol: Na początek dobrze jest też położyć sobie kocyk na kolana. Bawimy się z kotem przeciągając sznureczek po udach, żeby musiał po nich biegać. Nie dotykamy, nie robimy nic poza przeganianiem ze sznureczkiem (albo piórkiem, to ma być coś, co kot bardzo lubi) z jednej strony na drugą. Robimy "zatrzymania" na kolanach, na kocyku. Próbujemy dojść do etapu, w którym kot bawi się na kocyku na naszych kolanach, bez przebiegania. Jak osiągniemy ten etap, meldujemy w tym wątku :)
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Karioka

Post autor: Karioka » 07 sty 2020, 13:36

Dorszka pisze:
06 sty 2020, 23:08
Trzeba usiąść na kanapie, z jakimś ulubionym sznureczkiem. Dla kota ulubionym :lol: Na początek dobrze jest też położyć sobie kocyk na kolana. Bawimy się z kotem przeciągając sznureczek po udach, żeby musiał po nich biegać. Nie dotykamy, nie robimy nic poza przeganianiem ze sznureczkiem (albo piórkiem, to ma być coś, co kot bardzo lubi) z jednej strony na drugą. Robimy "zatrzymania" na kolanach, na kocyku. Próbujemy dojść do etapu, w którym kot bawi się na kocyku na naszych kolanach, bez przebiegania. Jak osiągniemy ten etap, meldujemy w tym wątku :)
Dziękuję 😊
Tak będę się starała robić.

Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Sonia » 08 sty 2020, 13:32

A Tobinek, jak go położę na nogach to potrafi spać tak długo, aż mu za ciepło, a mnie nogi ścierpną, ale nigdy sam nie wejdzie na kolana. Przychodzi na kanapę i tak rozgląda się, siedzi, jakby nie wiedział co tu zrobić i gdzie się położyć. Wtedy go sadzam na kolana i od razu się wyciąga na całą długość moich nóg i śpi sobie, ale jeszcze w życiu nie próbował sam wejść. Ciekawe dlaczego tak. Ma taką minę choćby, chciałbym, ale się wstydzę :oops:
Brysia* 30.06.2008-25.04.2014
Tami 8.06.2009
Tobi 24.05.2014

Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: MoniQ » 08 sty 2020, 14:04

U nas to jakoś samo przyszło, Kaliska jak była mała to spała czasem na kolanach u Pańcia, nigdy u mnie, teraz przychodzi też do mnie... Mordimuś dla odmiany zawsze był kolankowy, a teraz stał się też "klatkowy", bo codziennie rano kładzie mi się na klacie :lol:
Ale zauważyłam, że u nas to muszą być spełnione pewne warunki, typu wyciągnięte nogi, albo oparte o coś... wtedy jakoś wygodniej :D
Tymczasem... - blog o kotach, jedzeniu i życiu

http://www.kociklik.pl/

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 08 sty 2020, 14:14

Sonia pisze:
08 sty 2020, 13:32
A Tobinek, jak go położę na nogach to potrafi spać tak długo, aż mu za ciepło, a mnie nogi ścierpną, ale nigdy sam nie wejdzie na kolana. Przychodzi na kanapę i tak rozgląda się, siedzi, jakby nie wiedział co tu zrobić i gdzie się położyć. Wtedy go sadzam na kolana i od razu się wyciąga na całą długość moich nóg i śpi sobie, ale jeszcze w życiu nie próbował sam wejść. Ciekawe dlaczego tak. Ma taką minę choćby, chciałbym, ale się wstydzę :oops:
Większość kotów tak ma, trzeba się nauczyć to rozpoznawać i robić dokładnie to, co Ty Marzenko :) U mnie Bohdan w ten sposób przyspiesza wchodzenie na kolana u kociąt. U niektórych kotów tak zostaje, inne w wieku 4-5 lat ładują się już bezceremonialnie, więc jeszcze trochę poczekaj :lol:
Dorszka

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
Jaskier
Agilisowy Rezydent

Post autor: Jaskier » 14 sty 2020, 23:18

Podepnę się pod wątek.
Od czego zacząć gdy kot posadzony na kolanach od razu z nich schodzi?
obrazek

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 14 sty 2020, 23:29

Najpierw staramy się zatrzymać kota na kolanach zabawką, bez prób zatrzymania go "na siedzenie". Dobrze jest mieć kocyk, coś, co "wyrówna" kolana, od tego zacząć.
Dorszka

Obrazek Obrazek obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koty - zachowanie”