Żywienie kota po kastracji

Wszystko na temat karm, prawidłowego żywienia, a niekiedy, w miarę możliwości, pierwsza pomoc w razie kłopotów na tle żywieniowym.
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator

Re: Żywienie kota po kastracji

Post autor: Miss_Monroe » 04 mar 2018, 21:13

Proponuję jednak przystopować z tymi zmianami ;-)) Jak dobrze czytam chcesz wprowadzić czwartą suchą karmę odkąd kotek do Was przybył. Miesiąc temu dopiero co wprowadziłaś Meadowland, zaraz po niej wersję z samym kurczakiem, nie można tak „skakać” i eksperymentować z żywieniem ;-)) Takie częste zmiany mogą doprowadzić do problemów z brzuszkiem kota, a skoro piszesz, że kotek miał takie incydenty przy mokrej karmie to i z suchą karmą trzeba uważać. Jeśli kotek dobrze tolerował pierwszą karmę, to ja bym ją pozostawiła. Skoro obawiasz się o jego wagę to postaraj się zapewnić mu więcej ruchu :)

Nie każdy kot gryzie karmę sucha, jeśli połyka groszki to nie ma w tym nic złego. Mój kot zjada 2 kg karmy w ciągu 3 tygodni przy dwóch puszkach dziennie, więc uważam, że je suchej karmy sporo. I on jest z tych raczej „połykających” :-?
obrazek

bins

Post autor: bins » 19 mar 2018, 20:08

Hej! Jestem szczęśliwą posiadaczką Brytyjczyka krótkowłosego. Mejson ma 8 miesięcy i jest wykastrowany. Potrzebuję pomocy w związku z dawkowaniem jedzenia. Interesuje mnie dzienna porcja, która jest najodpowiedniejsza dla kastrata, tak by nie przytył. Póki co waży 5,1kg, nie ma nadwagi, jest żywiołowy, ale wydaje mi się, że mimo wszystko chodzi głodny..
Do tej pory jedzenie daje mu 3x dziennie:
Rano: 30g suchej RC Sterilised 37,
Popołudniu: ok 40g mokrej karmy Cosma,
Wieczorem: 30g suchej RC Sterilised 37.
Natomiast na opakowaniu RC jest napisane, że dzienna dawka dla kota w tej wadze wynosi ok 70g! Więc teraz nie wiem już ile powinnam mu podawać. Proszę o pomoc i sugestie. Nie chcę go też głodzić, bo to nie o to chodzi..

Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator

Post autor: Miss_Monroe » 19 mar 2018, 20:44

Proszę zapoznać się z tym wątkiem- proszę zacząć czytać od ostatniej strony. Jest tutaj wiele przydatnych informacji, na forum są odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania ;-)) Warto też korzystać z forumowej wyszukiwarki.

Kotu nie wydziela się karmy suchej, gdyż prowadzi to do tycia. Koty jedzą mało, a często. Proszę zapoznać się z działem o żywieniu i pomysleć nad zmianą karmy suchej i mokrej. Jest tu wiele napisane o karmie dla kotów sterylizowanych, wystarczy cofnąć się o kilka stron ;-)) RC jest bardzo kiepską karmą, nie zawiera żadnego mięsa, tylko praktycznie same zboża, dlatego kot jest zgłodny, bo się nie najada, a zapycha. Karma ta nie posiada praktycznie żadnych wartości odżywczych. Warto zapoznać się ze składem karmy z tyłu opakowania zamiast z jej „dziwacznym” dawkowaniem ;-))
obrazek

bins

Post autor: bins » 19 mar 2018, 21:58

Póki co, to nie mam możliwości zmiany karmy suchej na inną, ponieważ RC mam 12kg, więc czy chcę czy nie, wykorzystam ją. W przyszłości nie twierdzę, że nie zastanowię się nad polecanymi w tym wątku, jednak mimo wszystko myślałam, że uzyskam prostej, szybkiej odpowiedzi. "To i tamto robisz źle, karma sucha cały dzień" - coś w ten deseń. Dodam, że prócz suchej i mokrej daję mu (sporadycznie oczywiście) surowe mięso z kurczaka - jak przystało na mięsożerce.
Kilka odpowiedzi w wątku przeczytałam, jednak nie dały mi one 100% odpowiedzi na pytanie ile gram dziennie powinnam podawać - 70, 100, 150..

Awatar użytkownika
Mago
Super Admin
Kontakt:

Post autor: Mago » 19 mar 2018, 22:26

Kot, zwłaszcza młody, który nadal rośnie, powinien mieć stały dostęp do suchej karmy, chyba, że jego zdrowie wymaga specjalnego podejścia.
Weterynarze stosują skrót myślowy kastracja=tycie.
Owszem, kot trzymany w mieszkaniu, domu, który ma ograniczony teren i BARDZO ograniczony zasób bodźców najczęściej się nudzi. Nuda ściśle wiąże się z małą ilością ruchu, a mało ruchu prowadzi do tycia. Karmy dla kastratów mają za zadanie zdjęcie odpowiedzialności za zaspokojenie potrzeb kotów (ruchu). Bo łatwiej jest nasypać do miseczki karmę "gwarantującą" szczupłą sylwetkę niż przekonać opiekuna do codziennej porcji zabawy, do przystosowania mieszkania do kocich potrzeb (kocie ścieżki na wysokości).
Celowo napisałam słowo gwarantującą w cudzysłowie, bo wg mnie nie ma karmy cudownej. Raczej odradzam karmienie tym wynalazkiem kota, tym bardziej młodego.
Poszukałabym innej karmy dla swojego kota.
Karma w misce dostępna cały czas, bez wydzielania. W miarę możliwości należy też zadbać o zabawę z kotem, aby miał ruch :kotek:

Awatar użytkownika
agniecha
Agilisowy Rezydent

Post autor: agniecha » 20 mar 2018, 06:38

bins pisze:
19 mar 2018, 21:58
Póki co, to nie mam możliwości zmiany karmy suchej na inną, ponieważ RC mam 12kg, więc czy chcę czy nie, wykorzystam ją. W przyszłości nie twierdzę, że nie zastanowię się nad polecanymi w tym wątku, jednak mimo wszystko myślałam, że uzyskam prostej, szybkiej odpowiedzi. "To i tamto robisz źle, karma sucha cały dzień" - coś w ten deseń. Dodam, że prócz suchej i mokrej daję mu (sporadycznie oczywiście) surowe mięso z kurczaka - jak przystało na mięsożerce.
Kilka odpowiedzi w wątku przeczytałam, jednak nie dały mi one 100% odpowiedzi na pytanie ile gram dziennie powinnam podawać - 70, 100, 150..
Według mnie uzyskałaś odpowiedź od Miss - kotu nie daje się 70, 100 czy 150 gram , sypie się do miski i tyle . Kot je często i po trochu , jak zje to się myje miskę i sypie nastepną . Moje dwa koty zjadają 7,5 kilogramowy worek w ok. dwa miesiące . RC jest kiepską karmą i jeśli masz jej 12 kg na jednego kota to licząc bardzo " z grubsza " 6 miesięcy karmienia . To bardzo długo dla młodego , rozwijającego się kota . Oczywiście zrobisz jak będziesz uważała , my tylko odpowiadamy na pytanie ;-))

Awatar użytkownika
maga
Hodowca
Hodowla: KRABRIKA*Pl
Kontakt:

Post autor: maga » 20 mar 2018, 18:34

Rc wykorzystaj do mieszania przy wprowadzaniu nowej dobrej karmy. Reszte co zostanie oddaj do schroniska czy skarm dla bezdomniakow.

Sencha

Post autor: Sencha » 25 mar 2018, 11:16

Kasik, Kamila, Miss_Monroe - dziękuję za rady dla Miśka. Wróciliśmy do Purizona, z tym że w wersji Adult, składem jest to prawie to samo co Kitten, z tym że większe chrupki, więc chyba można te karmy potraktować na równi, tak myślę.

Efekt jest taki, że kociak zaczął jeść więcej, nie jest to te 90gr co wcześniej, ale ok. 60-70 gr dziennie obecnie zjada (plus 50gr mokre) i... zauważyłam jeszcze jedną rzecz. Misiek zrobił się bardziej żywotny :-D Ostatnio był spokojniejszy, mniej zaczepny etc... myślałam, że to skutek tego, że jest już starszy i powoli sie wycisza. Ale chyba był to efekt tego, że karmy PoN z jakiegoś powodu jadł mniej, prawdopodbnie za mało (lub tego że mu drażniła troszkę brzuszek) i przez to był bardziej "stateczny". Teraz z powrotem harcuje :mrgreen: Także chyba wszystko wróciło na dobre tory :)

Myślicie, że kiedyś można spróbować jeszcze z PoN, jak już będzie całkiem dorosłym kociakiem? Nie wiem.... za pół roku, rok? W sensie że teraźniejsze problemy może wynikły z młodego brzuszka? Czy raczej dla niego odpada już ta karma?

Bins, z mojego doświadczenia, kotek zjada dużo więcej jak ma wyliczone, a micha jest czasem pusta, bo zjada "na zapas". Jeśli będzie miał cały czas pod dostatkiem suchej karmy, to będzie wiedział po jakimś czasie, że jej nie zabraknie i nie musi jeść na zapas, co często przekłada się na mniejsze ilości zjedzonej suchej karmy. Poza tym, tak jak było wcześniej pisane - młodym kotkom nie wydziela się karmy, powinny mieć jej pod dostatkiem :kotek:

Awatar użytkownika
Kasik
Agilisowy Rezydent

Post autor: Kasik » 25 mar 2018, 13:47

Sencha, super, że kocurek więcej je i ze wrócił do formy. Póki co nic nie zmieniaj, Purizon nie jest karma złej jakości. Jak będziesz chciała w przyszłości spróbować jeszcze z PONem to raczej już inny rodzaj, widać ten skład i zapach mu nie podszedł. Teraz się najada, ma więcej energiii i ochoty na lobuzowanie, niech zdrowo rośnie :kotek:

W sumie to mogłabyś mu założyć wątek :mrgreen:
obrazekobrazek

Sencha

Post autor: Sencha » 25 mar 2018, 20:46

Misiek ma wątek, nawet sie witaliśmy z tego co widzę ;-)) Tylko mało zdjęć... modelem raczej nie będzie i stroni od aparatu :mrgreen:

ODPOWIEDZ