Początek problemów z nerkami?

eros82
Kontakt:

Początek problemów z nerkami?

Post autor: eros82 »

Witam wszystkich serdecznie :) Szukam porady odnośnie żywienia kotki i interpretacji wyników badań. Co prawda przeczytałem już bardzo wiele wątków na temat problemów z nerkami ale bardzo bym prosił jednak o jakiekolwiek indywidualne porady.

Kotka brytyjska krótkowłosa - 2 lata obecnie. Przed zabiegiem sterylizacji w kwietniu zrobiliśmy pierwsze badania krwi i dowiedzieliśmy się, że może być problem z nerkami :( Link do wyników: wyniki-1.png

Po około 3 tygodniach przeprowadziliśmy kolejne badanie krwi - wyniki trochę lepsze a dodatkowo USG nie pokazało nic niepokojącego.
Link do wyników: wyniki-2.png

Po 3 dniach nastąpił zabieg sterylizacji z dodatkowym badaniem moczu - wyniki-3.png

Minęło trochę czasu (końcówka sierpnia) i kolejne badania krwi i wyniki wg. tego co usłyszeliśmy niezbyt dobre :( Link: wyniki-4.png

Pewnie warto byłoby zrobić badanie moczu ale przy naszym urwisie pobrać mocz do badania to chyba niewykonalne.

Kilka słów o Lunie :) Waga około 5kg, ruchliwa, brak jakichkolwiek niepokojących oznak. W kuwecie kuleczki siku z reguły 3 na dzień. Pije wodę kilka razy dziennie - najczęściej ze specjalnej fontanny. Karma niestety głównie sucha Purizon - skład na stronie https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... kot/406489 próbowaliśmy wdrożyć mokrą karmę różne smaki i różnych producentów: Wild Freedom, Catz finefood, Feringa, GranataPet, Gussto ale raczej kotka trochę zje i woli suchą karmę. Zasmakowała jej za to karma https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... ooplus_bio smak kurczak z marchwią ale tylko ze saszetek bo z puszki mimo, że ten smak to raczej niechętnie.

Czy może być tak, że nie odpowiada jej karma z puszek aluminiowych? Czy możecie polecić jakąś odpowiednią karmę dla niej i czy powinniśmy się martwić jej stanem zdrowia?
Karioka
Agilisowy Rezydent

Re: Początek problemów z nerkami?

Post autor: Karioka »

Witam Cię na forum.

Jakaś krótka ta biochemia (1plik) 🤔

Czy badania były robione w lecznicy czy wysyłane do laboratorium?
Zrobiłabym pełną biochemię i morfologię w laboratorium.
Oprócz tego jest takie badanie SDMA na wczesne wykrywanie dysfunkcji nerek. W Krakowie zapłaciłam chyba 60 zł, na wyniki się czekałam chyba ze 3 dni.

Tego rybnego purizona zamieniłabym na inną karmę która ma więcej innych źródeł białka.

Koty często wolą saszetki. Nie rezygnuj z tego.
Dorota
eros82
Kontakt:

Badania były robione bezpośrednio w lecznicy, po około 30 minutach od pobrania krwi otrzymaliśmy wyniki na miejscu. Z tego co nam powiedzieli badali parametry głównie przed podaniem znieczulenia ogólnego przed sterylizacją a później już tylko parametry "nerkowe".

Poszukam gdzieś tutaj na śląsku w okolicach Rybnika odpowiedniego laboratorium.

Mokrą karmę w postaci saszetek będziemy podawać a rozejrzę się także za alternatywą tego suchego rybnego purizona pewnie lepiej coś co ma mniej fosforu i węglowodanów?
Karioka
Agilisowy Rezydent

Post autor: Karioka »

Lecznica na życzenie powinna wysyłać do labu krew. U mnie też robią na miejscu, ale jak klient chce to wysyłają.

Może dobry byłby Orijen lub PoN? Tylko bardzo powoli zmieniajcie karmę. To proces który powinien trwać ze dwa tygodnie.

PoN ma też karmę mokrą. Na forum jest osobny dział do poczytania na ten temat.
Dorota
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator

Post autor: Miss_Monroe »

Badanie krwi powinno jednak zostać wykonane w pakiecie rozszerzonym (pełny panel diagnostyczny i niech rozszerzą go od razu o TSH, to młoda kotka, ale warto też moim zdaniem sprawdzić ten parametr) i odesłane do ALABu. Proszę o to zabiegać, aby krew została wysłana do specjalistycznego laboratorium.

Jeśli chodzi o mocz- jeśli nie potraficie „złapać moczu” (jest post na grupie) to można poprosić weterynarza o pobranie moczu bezpośrednio z pęcherza kotki.

Nie podawajcie tylu nowych rodzajów karm mokrych - to żadnemu, nawet zdrowemu zwierzakowi może zaszkodzić i wywołać sensacje żołądkowe. Przede wszystkim kotkę trzeba kompleksowo przebadać jeśli chodzi o mocz i krew. Po wynikach badań moim zdaniem jest najlepiej ustalić kotce jadłospis, ja bym zaprzestała próbowania nowych karm mokrych na dany moment. Jeśli chodzi o smak karmy mokrej z puszki- są koty, które wolą saszetki.

Rybna, sucha karma jako stały suchy pokarm nie jest dobrym rozwiązaniem. Proszę poczytać wątki dotyczące żywienia tj. >>karm suchych<< >>karm bezzbozowych<< i >>karm mokrych<< ale OD KOŃCA - gdyż są najaktualniejsze informacje ;-))

Ja praktykowałam „starą szkołę” ;-)) tj. karmę suchą można zmienić z dnia na dzień, nie trzeba robić okresu przejściowego. Wówczas najszybciej można wychwycić po obserwacji kuwety czy karma w składzie ma coś, co kotu nie odpowiada pod względem zdrowotnym. Jeśli przez dwa tygodnie z kuwetą będzie w porządku - można podać mokrą karmę. Ale dopiero, gdy będziecie mieć wyniki badań, będzie wiadomo co dolega zwierzakowi, oraz jakie zalecenia proponuje lekarz.
obrazek
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Post autor: Dorszka »

Najpierw podziękuję za tak rzeczowo, starannie napisany post, odnośniki nawet do karm żeby nie szukać, bardzo dziękuję :serce:

Na pewno trzeba zrezygnować z rybnego Purizona, ma dużo fosforu co obciąża pracę nerek. W ogóle w tej sytuacji zawalczyłabym za wszelką cenę o przejście na mokre. Reszta już została powiedziana, proszę zrobić pełną biochemię. Jeśli krew zostanie wysłana do Vetlabu, trzeba zrobić profil geriatryczny (proszę nie przerażać się nazwą, to profil, w którym jest tarczyca, bardzo ważne jest, żeby sprawdzać ja nawet u młodych kotów). Nie podoba mi się glukoza w moczu, może i jest efektem po narkozie, ale wcale tak być nie musi, może jest jakiś początek cukrzycy? Proszę nie stresować kota wizytami u weta, pobrać mocz w domu, zanieść do gabinetu, poprosić o wysłanie do laboratorium, tam zrobić badanie ogólne + osad, do tego stosunek białka do kreatyniny. Na podstawie tego badania będzie można podjąć decyzję, kiedy powtórzyć badanie krwi. Na pewno trzeba zadbać o spokój kota. Czy jest to jedyny kot w domu? Są inne zwierzęta w domu?
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek
eros82
Kontakt:

Dziękuję za odpowiedzi. Zrobię profilaktycznie dokładne badania z wysłaniem ich do laboratorium + odpowiedni/lepszy pokarm.

Stopniowo zrezygnuje z tego rybnego purizona ze względu m.in. na dużą zawartość fosforu chociaż akurat kotu najbardziej smakuje.
Na samym początku przez pierwsze kilka-kilkanaście miesięcy życia główny pokarm stanowił RoyalCanin... sugestia hodowcy no ale z czasem sam zacząłem zagłębiać temat lepszych karm już nie mówiąc o jedzeniu typu "fast-food" np. whiskas, felix itd. itd.

Poczytam zaraz dokładnie wątki dotyczące karm. Na ten moment skłaniam się do wypróbowania Orijen lub PoN. Przy próbie wprowadzenia nowych karm czy to suchych czy to mokrych na szczęście nigdy nie było żadnych rewolucji żołądkowo-kuwetowych. Będę także wprowadzał większą ilość mokrej karmy kosztem tej suchej.

Czy mogę prosić jeszcze o opinię na temat składu tej karmy mokrej https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_ ... ooplus_bio?

Kot jest jedynym kotem w domu jednorodzinnym i nie ma innych zwierząt - mieszka ze mną i żoną :)
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator

Post autor: Miss_Monroe »

Skład karmy jest w porządku, nie ma żadnych „produktów pochodzenia zwierzęcego”, ani zbóż.

Pytania o karmy proszę zadawać w odpowiednim wątku, jak ktoś będzie szukał opinii to zajrzy tam od razu, a my nie będziemy musiały przenosić postów ;-))
obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ moczowy”