Strona 1 z 1

Zwiedzamy Polskę - Pieniny

: 06 lut 2014, 20:08
autor: ladyhawke
A dziś będzie o Szczawnicy.

Okazuje się, że to świetne miejsce na urlop. Byłam tam kiedyś nastolatką będąc i wróciłam 2 lata temu. Nie poznałam miejsca <mrgreen>
Urzekł mnie kilkukilometrowy deptak wzdłuż Grajcarka.

Obrazek

Układ wydał mi się podobny do Karpacza, że miasto ciągnie się wzdłuż głównej ulicy, ale zamiast spacerować obok samochodów - mamy właśnie deptak przy potoku.

Wrażenie zrobiła też trasa dojazdowa. Przywyczajona jestem, że jak jadę w góry, to te góry są z reguły na południu. A tutaj, gdzie bym się nie obróciła -tam góry, we wszystkich kierunkach świata. Takie rzeczy to ja tylko na Słowacji widziałam.

I w jedną stronę mamy Pieniny Właściwe (tam gdzie Sokolica, Trzy Korony). To akurat Trzy Korony widziane ze spływu Dunajcem:

Obrazek

Obrazek

W kolejną zaś Pieniny Małe z bardzo łagodnym szlakiem po grzbietach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na Szczawnicę:

Obrazek

A w trzecią stronę mamy Beskid Sądecki:

Obrazek

Obrazek

Słynna sosna na Sokolicy:

Obrazek

Przy dobrej widoczności z Sokolicy widać Tatry - my akurat trafiliśmy na porę upalną, więc powietrze nie było przejrzyste.


Oczywiście do zwiedzenia mamy też zaporę na jeziorze Czorsztyńskim, można wybrać się w rejs statkiem, i pozwiedzać zamek w Niedzicy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lub ruiny w Czorsztynie:

Obrazek

Nie wspominając oczywiście o spływie Dunajcem:

Obrazek

Bardzo malowniczy jest też wąwóz Homole, skąd jest wyjście w Małe Pieniny:

Obrazek

Obrazek

Oczywiście zachciało mi się też hardkoru, czyli wyczytałam, że jak się tego samego dnia wejdzie na Trzy Korony i Sokolice, to jeden szczyt za darmo. Pojechaliśmy rano do Sromowców PKSem (bo co jak co, ale komunikacja busowo promowo pksowa w Szczawnicy była zorganizowana rewelacyjnie - nie to co w Kudowie). Ruszyliśmy na szlak, upał 30 stopni, woda nam się skończyła wcześnie. A tu w krzaczkach na uboczu siedzi sobie babinka w 2-ma kociołkami. W jednym kompot, w drugim zsiadłe mleko.
Prawie bym babinkę wycałowała <mrgreen> ... I tak po 9 godzinach dotarliśmy na Sokolicę ( o Trzech Koronach nie ma co wspominać, tyle, że kolejka była).

Obrazek

Re: Zwiedzamy Polskę - Pieniny

: 06 lut 2014, 20:39
autor: Izabela AD
Ale się zmienił deptak, byłam tam jakieś 24 lata temu! Nie poznałabym ! Za to często jesteśmy i zwiedzamy zamki . I moja ukochana sosna! <serce> Wiecie ile ma lat? :-)

Re: Zwiedzamy Polskę - Pieniny

: 06 lut 2014, 21:04
autor: MoniQ
Byłam w zeszłe wakacje na Trzech Koronach i niech mnie Bóg pokarze jeśli kiedykolwiek przyjdzie mi do głowy znowu stać w tej kolejce :D
Ale ogólnie pięknie było, bo ostatnio to byłam jeszcze w liceum, więc już dość dawno temu...

Re: Zwiedzamy Polskę - Pieniny

: 06 lut 2014, 21:33
autor: Mago
Izabela AD pisze:(...) I moja ukochana sosna! <serce> Wiecie ile ma lat? :-)
Podobno około 500 lat :-)

Re: Zwiedzamy Polskę - Pieniny

: 06 lut 2014, 21:48
autor: AgnieszkaP
Kiedy ja tu byłam? Liczę i liczę, chyba 15 lat temu :-)
Dzięki Ladyhawke za wirtualną podróż w te piękne miejsca :-)

Re: Zwiedzamy Polskę - Pieniny

: 06 lut 2014, 21:58
autor: ladyhawke
To taka skrócona podróż była. Ale to chyba moje ulubione miejsce. Ze wzgledu na komunikacje do atrakcji turustycznych, na rózne pasma gór, a każde piękne inaczej.
Na to że ludzie miejscowi przyjazni, czy to Polacy czy Slowacy, a nie tylko patrzący jakby turystę skroić. No i że Kofolę serwują <mrgreen>
A najbardziej smakowaly mi haluszki z buncem <mrgreen>