Zwiedzamy Czechy - Jeseniky

Nasze podróże, zakątki, które kochamy najbardziej :)
Awatar użytkownika
ladyhawke

Zwiedzamy Czechy - Jeseniky

Post autor: ladyhawke » 02 mar 2014, 21:29

Przypomniało mi się, że miało być o Jesionikach :)
Moim zdaniem to kolejny z niezbyt popularnych regionów wycieczkowych.
Położony w Czechach tuż przy granicy z Polską (przez Głuchołazy), bodajże granica Moraw i Śląska.
A jednocześnie najbardziej katolicki region Czech, ot taka ciekawostka, bo z reguły uważamy Czechy za dość zlaicyzowany kraj.
Jesenik zaś jest miasteczkiem małym - 12 tys. mieszkańców. Z naszego punktu widzenia nic ciekawego w nim nie było - znaczy jakieś pojedyncze zabytki, ale zdaje się jest ścieżka edukacyjna śladami Priessnitza ( to pan co stosował wodolecznictwo i wynalazł prysznic, za co serdecznie mu dziękujemy każdego ranka).

Mieszkaliśmy w Lipove-lazni, wsi za Jesenikiem.
Byliśmy tam kilka razy, za pierwszym razem w długi weekend listopadowy. Co zwróciło nasza uwagę, to fakt, że było nieprawdopodobnie tanio. Może to było wybitnie poza sezonem, ale mieliśmy wynajęty dom (taki na 10 osób, nas było 6), w którym gospodarzyliśmy sami. Pamiętam, że w przeliczeniu na złotówkoosoby wyszło jakieś 37 za dobę. Podobnie obiady w czeskiej jadłodajni - jakieś 13 zł. Może to też była kwestia kursu korony (bo teraz jak przeliczam cenę tez wychodzi coś koło 40 zł).
Z tego, co widzę na stronie NBP, nic tylko jechać do Czech. Dawno nie widziałam takiego kursu korony.
W weekend majowy wychodziło drożej.
Byliśmy tam 3 lub 4 razy - więc mogą się mieszać pory roku.

Była tam trasa kolejowa, którą jeżdżą spalinówki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można więc wejść na szczyt, zejść w innym miejscu i wrócić pociągiem. Ludzie przemili i pomocni, a pani dróżniczka, na zapytanie o której jest pociąg powrotny, wydrukowała dla nas rozkład na drukarce :)
Trochę widoków:

To chyba na Szerak, ale głowy nie dam:

Obrazek

Ze szlaku:

Obrazek

Obrazek

Widok na masyw Keprnika

Obrazek

Obrazek

Wejście na szczyt Keprnika

Obrazek

Wiało nieziemsko:

Obrazek

Obri Skaly:

Obrazek

Widok z nich ( w listopadzie):

Obrazek

Obrazek

Wieża telewizyjna na Pradziadzie:

Obrazek

Obrazek

Widoki z trasy na Pradziada ( ze wsi jeździ autobus na górny parking i pozostaje tylko do przejścia 2 km asfaltem - bardzo łatwa trasa):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z wieży telewizyjnej ( w kierunku Wrocławia, ale bez Sky Towera to nie można poznać :) )

Obrazek

Co do piwa - serwowana jest Holba z pobliskiego browaru w Hanuszowicach. Browar istnieje już 138 lat. Można to piwo spotkać również we Wrocławiu.

Obrazek

Tu trochę hardkoru w drodze powrotnej - powrót z weekendu majowego :) Prowadziłam tego czerwonego opla w środku (letnie opony, bo kto by pomyślał o śniegu w maju) trasą przez Paczków/ Złoty Stok (czyli trochę górzystą):

Obrazek
obrazek

Norwegia w wątku Bliżej Świata

Awatar użytkownika
Barlog
Hodowca
Hodowla: AsPaBri*PL
Kontakt:

Re: Zwiedzamy Czechy - Jeseniky

Post autor: Barlog » 04 mar 2014, 16:46

Ja w Czechach była,ale w Pradze i Karlovy Vary piękne miasta,obiecałam sobie że jeszcze tam wrócę .
"Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa"
V. M. Hugo

http://aspabri.pl/

Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Re: Zwiedzamy Czechy - Jeseniky

Post autor: MoniQ » 07 paź 2014, 13:14

Jeseniky są piekne, zwłaszcza dla rowerzystów :)
Ja, wstyd się przyznać nie byłam na Pradziadzie jeszcze, choć swego czasu w tamte okolice często jeździłam :)
Tymczasem... - blog o kotach, jedzeniu i życiu

http://www.kociklik.pl/

ODPOWIEDZ