kolejne miejsce z mojej ukochanej Turcji- Cesme

Nasze podróże, zakątki, które kochamy najbardziej :)
Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

kolejne miejsce z mojej ukochanej Turcji- Cesme

Post autor: manita » 25 kwie 2016, 19:34

No dobra, przerzuciłam foty i też tęsknię za urlopem. Widzę, że tego miejsca jeszcze nie pokazywałam.
Turcję kocham. Byliśmy tam 6 razy i każdy z nich był udany i każdy zachęcał do ponownego wyjazdu. Turcy są przesympatyczni, uczynni, uśmiechnięci, sami z własnej woli służą pomocą. Nigdy nie spotkała nas z ich strony żadna nieuprzejmość. Klimat cudowny. Widoki wspaniałe. Jedzenie pycha. Chcę tam mieszkać i już <lol> .

Cesme leży nad Morzem Egejskim, około 80 km od Izmiru. Co wyróżnia to miejsce? Wiatry, które nawet w upalny dzień dają wytchnienie. Można stąd dopłynąć na grecką wyspę Chios- słynącej z żywicy zwanej mastiha. Właśnie ta żywica jest dodatkiem do lodów, które można zjeść tylko tu- różne smaki, głównie owocowe. Pyszne i ciągnące.

Twierdza:

Obrazek

Obrazek

pomnik wielkiego wezyra Imperium Otomańskiego, który w młodości został pojmany i jako niewolnik przygarnięty został przez kupca.
Obrazek

Widok na port

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeżeli chcecie to później jeszcze pokażę Wam kilka miejsc w okolicy Cesme.
Anita & Simon, Bazyl i Apsik

Awatar użytkownika
Becia
Agilisowy Rezydent

Re: kolejne miejsce z mojej ukochanej Turcji- Cesme

Post autor: Becia » 25 kwie 2016, 19:51

Jasne, że chcemy <mrgreen> Rozsiadłam się do oglądania zdjęć, a tak mało ich dałaś <gwiżdże>
Obrazek

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: manita » 25 kwie 2016, 20:03

Po lewej najlepszy kebab w Cesme :-)

Obrazek

Tak wygląda większość tutejszych plaż

Obrazek

oprócz cudownej plaży w Ilica. Miejscowość nazwana mekką surferów. Piękna piaszczysta plaża, błękitna woda i stałe, niewielkie fale. Raj dla plażowiczów.

Obrazek

A wszędzie dojedziemy busami zwanymi dolmusz. Transport osobowy i towarowy- zatrzymujący się na znak machnięcia ręką lub słowo stop.

Obrazek

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: manita » 25 kwie 2016, 20:23

I moje ukochane, najpiękniejsze Alacati. Dziesiątki małych restauracji i sklepików rozsianych na wąskich uliczkach. Totalnie mój klimat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

salon fryzjerski
Obrazek

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: manita » 25 kwie 2016, 20:34

I na koniec wszechobecne koty, które nie są przeganiane przez nikogo i są śliczne.

Obrazek

Obrazek

Oraz psy. Zawsze duże. Polegujące, śpiące wszędzie. Pełen luzik.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: MoniQ » 25 kwie 2016, 21:35

Aaaa! Cudownie!
Cesme było pierwotnie w planach naszych tureckich wakacji, ale ostatecznie wybraliśmy Kusadasi, ale widzę że i tu trzeba wrócić....

Z psami też miałam takie spostrzeżenie. Że zawsze duże, nie ma małych kundelków. Ale są supeprzyjazne. Mam dokładnie takie same wrażenie z Turcji jak Ty, przemili ludzie, ta ich chęć niesienia pomocy jest wzruszająca, zwłaszcza jak człowiek przyzwyczajony do naszej polskiej obojętności....No i super jedzenie, ciepło... ech....
Tymczasem... - blog o kotach, jedzeniu i życiu

http://www.kociklik.pl/

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: manita » 25 kwie 2016, 21:55

To prawda, Turcy są bardzo przyjaźni, nie ważne dla nich czy widzą Cię pierwszy raz w życiu. Wystarczy, że zobaczą trochę "obłąkania w oczach" i sami podchodzą i starają się pomóc.
Zapomniałam, w Alacati jest wielki targ- "orżinal ciuchy, torebki, perfumy"- mistrzowie podróbek. Owoce, warzywa i wspaniałe słodycze.

Obrazek

Obrazek

ps. matko jakie bliźniaki były małe <shock>

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: manita » 25 kwie 2016, 22:01

MoniQ pisze: Cesme było pierwotnie w planach naszych tureckich wakacji, ale ostatecznie wybraliśmy Kusadasi, ale widzę że i tu trzeba wrócić....
akurat tam nas jeszcze nie było. Zaliczyliśmy Bodrum, Yalikavak, Izmir, Cesme i okolice (2 razy), Side. Bardzo żałuję, że teraz tam jest tak "gorąco"

Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: MoniQ » 26 kwie 2016, 07:48

manita pisze:
MoniQ pisze: Cesme było pierwotnie w planach naszych tureckich wakacji, ale ostatecznie wybraliśmy Kusadasi, ale widzę że i tu trzeba wrócić....
akurat tam nas jeszcze nie było. Zaliczyliśmy Bodrum, Yalikavak, Izmir, Cesme i okolice (2 razy), Side. Bardzo żałuję, że teraz tam jest tak "gorąco"
To polecam, nasz wybór padł na Kusadasi bo bardzo chcieliśmy zwiedzić Efez. Dla osób wrażliwych na historię to jest magia!! :) Okolice też super, plaże fajne, no i piękny park narodowy Guzelcamli...
Też mi przykro, że trochę strach tam jeździć, pewnie boimy się na wyrost, ale jednak jakoś nie wiem czy zaryzykowałabym...
Tymczasem... - blog o kotach, jedzeniu i życiu

http://www.kociklik.pl/

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: manita » 26 kwie 2016, 08:13

Efez był w moich planach, jednak z uwagi na wysokie temperatury odpadli moi ewentualni współtowarzysze podróży a samej jechać nie chciałam. Wiem, że kiedyś zwiedzę cała Turcję od A do Z.

ODPOWIEDZ