Wystawianie BRI, prawidłowe czytanie standardu BRI

Awatar użytkownika
BRI van Doro
Hodowca
Hodowla: Cats van Doro*PL
Kontakt:

Re: WYSTAWA LEGIONOWO 22-23.02. 2014 - EKKR / BIS BREED SIB

Post autor: BRI van Doro » 26 lut 2014, 16:06

CZANKRA pisze:Oto jak byla kotka zgloszona w grudniu na wystawe EKKR - czyli Van Doro ma racje. Kotka do katalogu nie byla zgloszona jako e tylko od razu p.
Moze wystawca byl mimo wszystko w ustaleniu koloru na tej wystawie, ale nie chce mi sie wierzyc ze sedziowie utrzymali to ze kotka jest p a nie e widzac rodowod kotki.

Color: BRI p
Class: 9 females

300. Ima Mruczysko , BRI p -
F: CH *WCH BIETA’S Pixel BRI d 2012-09-01
M: *CH FELICIA FIERRY OF RIGA’S BRI d (Sat+sun) 0,1
Br: Dorota Iwanowska Polska Ow: Zięba Edyta
Na wystawie grudniowe kotka była zgłoszona przez hodowcę , jako BRI e. W pierwszy dzień przy ocenie sędzina Helene Reiter, zmieniła kolor na płowy . Na drugi dzień kotka już została oceniona jako płowa przez Anne Gro - Edstrom . Juz pierwszego dnia rozmawiałam z hodowcą , proponując żeby poszła do ustalenia koloru , bo ona na pewno nie jest płowa . Niestety na tej wystawie nie przystąpiła do ustalenia koloru . Bardzo się zdziwiłam jak na wystawie w Legionowie zobaczyłam , że ta kotka jest zgłoszona przez hodowcę jako BRI p i nie jest wyczytany jej numer przed rozpoczęciem wystawy do ustalenia koloru . Oczywiście podeszłam do hodowcy i zaczęłam rozmawiać . Nasza rozmowa wyglądała tak , że ja mówiłam Ona słuchała i nic z mojej gadaniny nie wynikło . Do oceny podeszła z teczką w której widocznie miała rodowód , ale nie widziałam , żeby sędzia go oglądał , ani żeby miał jakieś wątpliwości . Ocenił kotkę bardzo sprawnie , schody się zaczęły dopiero przy moim kocurku . Bo jego kolor jest całkiem inny niż kotki którą dopiero co oceniali .
Nie rozumiem tego hodowcy i jej zachowania i tego dlaczego nie poszła do ustalenia koloru i na dodatek opowiada że była .
Obrazek

Awatar użytkownika
Mruczysko PL
Hodowca
Hodowla: Mruczysko *PL
Kontakt:

Post autor: Mruczysko PL » 26 lut 2014, 16:08

Ustaliłam z panią od Imy, że na następnej wystawie, we wrześniu w Warszawie, idę z nią osobiście rano pierwszego dnia wystawy na ustalenie koloru, czyli na zmianę na właściwy, kremowy i zamkniemy ten temat.
Ja się nie dam sędziom, możecie mi uwierzyć <mrgreen>
Dorota

Obrazek

Mysza
Hodowca
Hodowla: Forastero*PL
Kontakt:

Post autor: Mysza » 26 lut 2014, 16:16

To jest dobry pomysł :)
Obrazek

Awatar użytkownika
BRI van Doro
Hodowca
Kontakt:

Post autor: BRI van Doro » 26 lut 2014, 16:18

I zapomniałam jeszcze jedno napisać , na wystawie grudniowej sędzina Anne Gro - Edstrom powiedziała że ona ocenia fenotyp kota , ale w przypadku tej kotki nie wiem jak można ją ocenić jako płową nawet fenotypowo bo ten kolor w najmniejszym stopniu nie przypomina płowego koloru .
Szczerze mówiąc to ja mam dość tych sytuacji na wystawach , bo nie dość że kolor płowy jest nieznany dla sędziów to jeszcze najwięcej miesza w tym wszystkim właścicielka kotki IMA Mruczysko . I nie wiem jaki ona może mieć cel w tym , że jej nie zależy żeby jej kotka była oceniana w odpowiedniej grupie kolorystycznej ?
Obrazek

Awatar użytkownika
BRI van Doro
Hodowca
Kontakt:

Post autor: BRI van Doro » 26 lut 2014, 16:20

Mruczysko PL pisze:Ustaliłam z panią od Imy, że na następnej wystawie, we wrześniu w Warszawie, idę z nią osobiście rano pierwszego dnia wystawy na ustalenie koloru, czyli na zmianę na właściwy, kremowy i zamkniemy ten temat.
Ja się nie dam sędziom, możecie mi uwierzyć <mrgreen>
Świetny pomysł ! :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Grażyna
Hodowca
Hodowla: NAGADA*PL
Kontakt:

Post autor: Grażyna » 26 lut 2014, 17:31

Słuchajcie, jak wynika z obserwacji, tylko my przejmujemy się, czy kotka jest kremowa czy płowa ;-)) Oceniało ją do tej pory 4 sędziów (co najmniej) i żaden się nie zastanowił, czy jest oceniana we właściwym kolorze? Jak to możliwe? Ja rozumiem, że kolor nowy, niedawno uznany, ale płowy kot, oprócz koloru futra ma jeszcze inne charakterystyczne cechy tej "płowości". Wiem, że praca sędziego jest trudna, ale.... do czegoś zobowiązuje. Chyba też trzeba się dokształcać, bo zawsze coś się zmienia - standardy, kolory... Zaraz liliowe koty będą miały zmieniany kolor na płowy - w zasadzie zimny liliowy bardziej do płowego podobny, niż krem, nawet jasny. Współczuję tylko Dorotom, która ciągle muszą coś udowadniać - Mruczysko, że wie, jakie koty hoduje, a Cats Van Doro, że ma na pewno kocura w kolorze płowym.
Pozdrawiamy serdecznie, Grażyna i Kamil

Obrazek

ave
Hodowca
Hodowla: PL*Cattus de Lux

Post autor: ave » 27 lut 2014, 08:49

A mnie w całej tej sytuacji zastanawia jeszcze, na jakiej podstawie sekretariat przyjął zgłoszenie kota płowego na wystawę w lutym?
Wiemy, że kotu zmieniono kolor w grudniu z kremu ( kolor zarejestrowany w rodowodzie i księgach rodowodowych ! ) na płowy w nietypowych okolicznościach, bo nie na ustaleniu koloru tylko podczas oceny. Czyli właścicielka nie miała dokumentu i podstawy do wystąpienia o zmianę koloru. Chyba że się gdzieś zgubiłam. I pytanie, czy o taką zmianę w księgach i rodowodzie wystąpiła ? Bo jeśli nie, to powinna nadal wystawiać w kolorze zgodnym z rodowodem, a jeśli tak, to biuro rodowodowe i system nie powinno przyjąć takiej zmiany.

Mysza
Hodowca
Hodowla: Forastero*PL
Kontakt:

Post autor: Mysza » 27 lut 2014, 11:21

Czyli już w niedziele na grudniowej wystawie bez ustalenia koloru nie powinna iśc do oceny jako płowa....?
Obrazek

Awatar użytkownika
BRI van Doro
Hodowca
Kontakt:

Post autor: BRI van Doro » 27 lut 2014, 15:29

ave pisze:A mnie w całej tej sytuacji zastanawia jeszcze, na jakiej podstawie sekretariat przyjął zgłoszenie kota płowego na wystawę w lutym?
Wiemy, że kotu zmieniono kolor w grudniu z kremu ( kolor zarejestrowany w rodowodzie i księgach rodowodowych ! ) na płowy w nietypowych okolicznościach, bo nie na ustaleniu koloru tylko podczas oceny. Czyli właścicielka nie miała dokumentu i podstawy do wystąpienia o zmianę koloru. Chyba że się gdzieś zgubiłam. I pytanie, czy o taką zmianę w księgach i rodowodzie wystąpiła ? Bo jeśli nie, to powinna nadal wystawiać w kolorze zgodnym z rodowodem, a jeśli tak, to biuro rodowodowe i system nie powinno przyjąć takiej zmiany.
Bardzo istotna uwaga !
Nie sądzę żeby wystąpiła o zmianę w księgach i rodowodzie bo nie miała podstaw bez ustalenia koloru . Chyba , że była na jakiejś innej wystawie na ustaleniu koloru na której mnie nie było . Jednak dla mnie najbardziej prawdopodobne jest , że celowo zgłosiła kotkę w BRI p , a system popełnił błąd przyjmując kota bez zmian w księgach .
Obrazek

Awatar użytkownika
CZANKRA
Hodowca
Kontakt:

Post autor: CZANKRA » 27 lut 2014, 16:06

Ave no nie wiem czy caly ten kotowod jest potrzebny/honorowany.

Napisze jak to u mnie bylo kiedys ( moze to sie zmienilo).

Jak juz pisalam wczesniej. Na pewnej wystawie jeszcze W Blue Citi sedzina S.Bruin zmienila mi na stoliku sedziowskiej kolor kotki z BRI e na p. Oczywiscie certyfikatu kotka nie otrzymala tylko na karcie ocen sedzina usilnie i szczegolowo udawadniala dlaczego wg. niej kotka jest plowa a nie kremowa. Potem poprosila sedziego Schhukina o drugi podpis i odeslala mie do klatki. Moglam wtedy pojsc do sekretariatu i na tej podstawie pani Irenka w niedziele dala by juz kotke w klasie 09 jako BRI p.
Oczywiscie ja wywalilam ta ocene jak juz pisalam wczesniej i kotka nastepnego dnia poszla najnormalniej w swiecie jako kotka BRI e do oceny do sedziego Reijersa. Otrzymala wtedy nie tylko certyfikat CAC ale i BIV i NOM BIS.

Reasumujac uwazam ze w tym przypadku dziewczyna poszla do sekretariatu z ocena od sedziego i zmienila kolor na tej podstawie i w niedziele byla juz oceniana jako p. Dopiero po wystawie wystapila jezeli juz o zmiane rodowodu.
Obrazek

ODPOWIEDZ