chia

Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent

chia

Post autor: manita »

Ostatnie moje odkrycie i jestem zachwycona. Nie tylko ja ale i dzieciaki oraz szanowny małżonek. Sami proszą, żeby coś przygotować i zajadają się bardziej niż lodami czy ciastem.
Chia nie tylko pozwala na stworzenie pysznych deserów ale i bardzo zdrowych. Ma dużo błonnika, witamin i minerałów. Nasiona potrafią powiększyć swoją objętość do 12 razy. Nie mają "swojego smaku", ale podkręcają smaki dodatków.
Moje ulubione przepisy.

Bazowy na same nasiona: 3 łyżki zalewam szklanką mleka, zimnego (bez gotowania), odstawiam na kilka godzin często mieszając, żeby rozbić tworzącą się bryłkę. Można zalać wodą lub sokiem, mlekiem roślinnym.
Gdy nasiona wchłoną płyn, dodaję trzy łyżki jogurtu naturalnego i łyżkę miodu.

Deser z kiwi i bananem:
papka z chia jak wyżej
2 banany
2 kiwi
wanilia

Wanilię dodaję do papki. Przekładam do pucharków. Owoce miksujemy osobno i nakładamy warstwowo na chia.

Deser z borówkami .
papka chia
borówki (mogą być mrożone)
kakao

Jak wcześniej, tylko wanilię zastępuję niewielką ilością kakao i na wierzch nakładam zmiksowane borówki.

Mój faworyt coś na wzór mango lassi
papka z chia
mango
2 banany
3 łyżki wiórek kokosowych
mandarynka
orzechy nerkowca ok. 5 szt

do papki dodaję wiórki i sok z mandarynki, mieszam. Na spód pucharków daję zmiksowane banany, na to nakładam chia i na górę zmiksowane mango. Posypuję posiekanymi drobno orzechami.

Należy pamiętać aby nie spożywać więcej niż trzy łyżeczki (suchych) nasion dziennie. Z trzech łyżek suchych nasion otrzymuję 3 spore desery.
Awatar użytkownika
atomeria
Agilisowy Rezydent

Re: chia

Post autor: atomeria »

Manitko, a chia jakiego producenta używasz? Ja kupiłam Sante i nie wiem o co chodzi, ale wcale nie powiększają objętości i słabo gęstnieją.
Ale przyznaję, że z mlekiem kokosowym i owocami pycha :-) No i mają jeszcze dużo Omega 3 i 6.
Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent

Sante o taką https://www.sante.pl/produkty/pokaz/chia-250g, puchnie pięknie.
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci

Post autor: yamaha »

Patrze i patrze i pojecia nie mam co to za cudo i jak sie u nas nazywa..... :-?
Awatar użytkownika
Limonka
Agilisowy Rezydent

Post autor: Limonka »

yamaha, inna nazwa ro szałwia hiszpańska :-)

Ja uwielbiam zalane mlekiem kokosowym, z miodem i trochę prawdziwej pasty waniliowej. Na noc do lodówki a rano na wierzch zmiksowane owoce, albo latem z truskawkami. Pycha :)
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci

Post autor: yamaha »

U nas tez ponoc CHIA, ale pojecia nie mam co to za cudo, nigdy nie widzialam w sklepach <suchy>
Patrze dokladniej, to szalwia jakas ;-))
Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent

Zrobiłam zdjęcie chia z mango i bananami, wg przepisu powyżej, tym razem na dnie są jeszcze rodzynki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mago
Super Admin

Post autor: Mago »

No dobra, kupiłam dziś torebkę nasion chia, o takie >>> KLIK <<< i mam wątpliwość jak najlepiej mam ją dodać do jutrzejszej porannej owsianki. Owsianki nie gotuję, zalewam gorąca wodą i czekam aż sobie płatki napuchną, w tym czasie trę małe jabłko i takie tam... a co z tymi nasionkami <hm> mogę dodać do płatków płaska łyżkę i zalać gorąca wodą? I to sobie napuchnie?
Bo na opakowaniu mam napisane, że mogę "spożywać bezpośrednio" no i nie wiem, może sobie posypać tymi ziarenkami jak już wszystko będę mieć gotowe?
A z drugiej strony to gdzie nie zerknę na przepisy to ludzie raczej zalewają te nasionka mlekiem i trzymają w lodówce do rana, to mi mało pasuje, bo ja mleko omijam, swoja owsiankę uzdatniam niewielka ilością jogurtu naturalnego.
Pomocy! <mrgreen>
Awatar użytkownika
jasminka
Agilisowy Rezydent

Post autor: jasminka »

Nasiona można jeść na sucho oraz można zalać innym płynem są bez smaku i przyjmują smak tego czym je zalejesz :-) np; sok,mleko,znajoma dodaje do surówek
Awatar użytkownika
manita
Agilisowy Rezydent

Mleko, mleko sojowe/migdałowe, sok a nawet woda. Tak jak napisała Jasminka.
ODPOWIEDZ