Rasowość kota

To dział na pytania i porady związane z tym wszystkim, z czym powinniście się Państwo zapoznać ZANIM zaprosicie kota pod swój dach.
Awatar użytkownika
Charlotte

Rasowość kota

Post autor: Charlotte » 03 lip 2018, 11:17

Witam :)

Zainteresowała mnie ostatnio jedna rzecz, a mianowicie jak wygląda u kotów określanie czy jest on zgodny ze wzorcem rasy i czy może być rozmnażany. U psów wiem, że muszą one zdobyć wysokie oceny na conajmniej 3 wystawach. A koty? Jak patrzyłam regulamin WCF to rzeczywiście były tam wystawy (dwie), ale już w FIFe nic nie widziałam w jaki sposób jest to oceniane. To znaczy, że kot nie musi brać udziału w wystawach i do uprawnień hodowlanych wystarczy tylko to, że jest tam zarejestrowany? Tak mnie to trochę zaintrygowało ;) Bo przecież hodowla to nie jest rozmnażanie byle jakich kotów tylko właśnie takich, które jak najlepiej wpisują się we wzorzec, żeby doskonalić rasę. Jak więc to wygląda? Koty bez wystaw też mogą być rozmnażane? Nie mówię tu oczywiście o tych poustawowych stowarzyszeniach, tylko właśnie o tych renomowanych.

I nie mówię o mojej Niuni - jest wysterylizowana ;)

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Re: Rasowość kota

Post autor: Dorszka » 03 lip 2018, 16:31

Niestety, nie ma takiego wymogu, ani w FIFe, ani w PZF (działającym pod PZF). W FIFe zniesiono "licencję hodowlaną" kilka lat temu. Wystarczy mieć kota rasowego, zapisać się do klubu, i można go rozmnażać.
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

ODPOWIEDZ