Nerki

Awatar użytkownika
IAK

Re: Nerki

Post autor: IAK » 25 kwie 2015, 19:00

asiek
Na barfa trzeba mieć czas, a i ogarnięcie tego to już dla mnie wyższa filozofia no chyba że ktoś poprowadzi mnie za przysłowiową "rączkę".
Czytałem trochę na barfnym świecie o barfie i szczerze mówiąc nie ogarniam tego.
Z chęcią bym to zrobił i może nawet się za to "wezmę" wkrótce.
Dokładnie takie same zupy mu robię <mrgreen>
Zalewam mokra karmę nawet tylko 40 gram 100 ml wody
A ten to pije by się dostać do tego mokrego bo go widzi <mrgreen>
Typy Orijena jakie stosuje to Orijen Cat & Kitten z kurczakiem ten pomarańczowy, Six Fish niebieski ( rybny) i stosowałem również czerwonego Orijena też Cat and kitten z czerwonego mięsa. Ale oddałem go komuś, bo miał fosforu więcej 1,3 %. Ta reszta ma 1,1%.

Odnośnie tego mojego kota i jego zdrowia i jego nerek naruszonych w wieku 3 miesięcy..bo tyle już to wszystko trwa z tymi nerkami ( dziś kot ma 7 miesięcy) - Nowa Wetka nie chciała mi tego wcześniej mówić bo nie chce żle mówić o konkurencji - że dawki jakie on dostawał w poprzedniej klinice weterynaryjnej są kilkukrotnie przekroczone. Chodzi o tabletki jakie dostawał ( antybiotyki 3 różne rodzaje) " na pałe" , niektóre z nich to nefrostatyki. Być może i to jest przyczyną.

Narazie jest wszsytko OK :-)

Awatar użytkownika
asiek
Agilisowy Rezydent

Post autor: asiek » 25 kwie 2015, 19:12

No i dobrze :-) .Teraz widzisz , że porównywanie wartości z opakowanie nie jest wiarygodne.
Z mokrych karm chyba tylko Terra Faelis z indykiem ma najmniej fosforu 0,59 % w suchej masie a białka 45,69. Cena tej karmy zaporowa :(((( ale producent wyjątkowo dokładnie podaje skład <shock>
Jak już podałam suplement Easy Barf nie zawiera wapnia ani fosforanów.
Z Barfem nie jest tak tragicznie. :-) Najwięcej czasu to krojonie mięsa. :-/////
Jak kicio zdrowy to nie ma co wymyślać. Ważne żeby dużo pił i niech wcina mięsne pokarmy bo przecież ciągle rośnie. Powodzenia
"Los bowiem synów ludzkich jest ten sam co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt.."
Biblia Księga Koheleta

Awatar użytkownika
IAK

Post autor: IAK » 25 kwie 2015, 19:26

asiek pisze:No i dobrze :-) .Teraz widzisz , że porównywanie wartości z opakowanie nie jest wiarygodne.
Z mokrych karm chyba tylko Terra Faelis z indykiem ma najmniej fosforu 0,59 % w suchej masie a białka 45,69. Cena tej karmy zaporowa :(((( ale producent wyjątkowo dokładnie podaje skład <shock>
Z Barfem nie jest tak tragicznie. :-) Najwięcej czasu to krojonie mięsa. :-/////
Jak kicio zdrowy to nie ma co wymyślać. Ważne żeby dużo pił i niech wcina mięsne pokarmy bo przecież ciągle rośnie. Powodzenia
słyszałem o terra faelis ( niemiecki producent) z cena tez nie jest tak strasznie bo 12 puszek po 200 gram widziałęm za 99,90 zł. Z barfnego swiata chyba nawet o niej wiem...dagnes.
Ale jak tu napisała chyba nawet Szefowa tego forum , że kot fizjologicznie jest przystosowany do przyjmowania większych dawek fosforu i nic to mu nie powinno robić dopóki nerki nie siadaja z jakiejś przyczyny.
Taka mysz z koścmi i wszystkim, fosforu zawiera więcej niż wszystkie te karmy razem wzięte.
Co do Kai nic nie ingeruje , czekam na rozwój wypadków :-)
tyle dobrze mam że jak mu się Crea podniesie to od razu będe wiedział ( biegunka) - tak reaguje.

Awatar użytkownika
IAK

Post autor: IAK » 17 cze 2015, 20:27

asiek pisze:No i dobrze :-) .Teraz widzisz , że porównywanie wartości z opakowanie nie jest wiarygodne.

Zrobiliśmy tym razem sam profil nerkowy.
Z Kai praktycznie dalej to samo, wiecznie identyczne wyniki.
Nic się nie zmieniło oprócz tego ze białko całkowite wróciło do normy
Fosfor i wapń powyżej wartości referencyjnych praktycznie tak jak było wcześniej.

Kreatynina 1,29 mg /dl norma 1 - 1,8
Mocznik 61,00 mg /dl norma 25 - 70
Fosfor 7,09 mg /dl norma 3 - 6,8 H
Wapń 11,24 mg /dl norma 8 - 11,1 H
Chlorki 421 mg/dl norma 360 - 420 H
Potas 20 mg/dl
Sód 351 mg/dl
Białko całkowite 60,00 g/l norma 60 - 80
Glukoza 91,00 mg/dl norma 100 - 130 L

Kot jest regularnie nawadniany, i oba badania były robione gdy był na karmie nerkowej.
Na karmę nerkową przechodzę w momencie kiedy kot ma biegunkę.
Po jakimś czasie biegunka znika dzięki tej karmie.
Wnikliwe USG nie wykazało nic z nerkami. Wetka szuka dalej.
Musi te wyniki z kimś skonsultować.

Asiek ty barfujesz czy mogłabyś mi ułożyć przepis na karmę dla niego z tymi wynikami?
Mam już w domu Easy Barf i taurynę oraz węglan wapnia
Aaaa i mam smalec gęsi:D

Awatar użytkownika
Yolla
Agilisowy Rezydent

Post autor: Yolla » 23 kwie 2016, 20:46

Dziś na wizycie rozmawiałyśmy z dr Neską o SDMA (symetryczna dimetyloarginina).
Być może właściciele chorych kotów już znają ten nowy marker wydolności nerek. Ma przewagę nad kreatyniną ponieważ lepiej odzwierciedla wielkość filtracji nerkowej, jest niezależny od innych czynników tj np. masa mięśniowa czy choroby wątroby lub serca i pozwala na wcześniejszy wykrycie uszkodzenia /pogorszenia funkcji nerek.

Dr Neska zwracała uwagę, że laboratorium IDEXX przeprowadziło walidację metody na podstawie badań wykonanych u psów i kotów a np LABOKLIN, który też ma to w swojej ofercie bazuje na "ludzkich" danych. Warto więc zastanowić się gdzie takie badanie wykonać.
obrazekobrazek
************************* "THE MORE YOU NOW, THE LESS YOU NEED" ****************************

kinus
Hodowca
Hodowla: Kabrirus*PL
Kontakt:

Post autor: kinus » 07 lip 2016, 19:52

Kot z mojej hodowli ma ostrą niewydolność nerek.
Dotychczas zrobiono takie badania:
https://lh3.googleusercontent.com/-XE-p ... 182320.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-GP2D ... 182406.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-10QZ ... 182411.jpg

może ma ktoś jakieś pomysły, co dalej?
jutro koteczka ma być u mojego weta
Kinus hodowla kotów brytyjskich Kabrirus*PL
Obrazek Obrazek

kinus
Hodowca
Kontakt:

Post autor: kinus » 07 lip 2016, 20:37

daję lepsze zdjęcia wyników
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Anka
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Post autor: Anka » 08 lip 2016, 17:34

Kinuś ja sie na wynikach nie znam, a nie mam przy sobie wyników Lucka, by porownać. Mogę ci podać adres weta i kontakt. Ta pai jak wiesz Lucka z niewydolności wyciągnęła. On codziennie dostawal kroplówki plus antybiortk, lek przeciwblowy i lek przeciwzapalny. tak przez wa tygodnie i karmę leczniczą. No i cewnik był wtedy y nie dopuścić do zastoju moczu.

kinus
Hodowca
Kontakt:

Post autor: kinus » 08 lip 2016, 17:45

wrzuć mi na pw adres
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Yolla
Agilisowy Rezydent

Post autor: Yolla » 09 lip 2016, 11:44

kinus, sądząc po wyglądzie nerek w usg to przewlekła choroba nerek w zaawansowanym stadium albo zaostrzenie przewlekłej (nie znamy objawów klinicznych i brakuje badania moczu)
Ja kota pokazałabym nefrologowi, musi mieć zrobioną pełną biochemię z wszystkimi elektrolitami, morfologię i badanie moczu oraz koniecznie zmierzone ciśnienie.

Wynik potasu jakiś niewiarygodnie niski !!!!! (człowiekowi przy takim stanęłoby serce) <strach> a nie widzę żeby był uzupełniony!!!!!! Niski potas dodatkowo uszkadza kocie nerki.
Teraz na pewno wymaga nawadniania przy tak wysokim moczniku i trzeba uważac na leki uszkadzających nerki.

Trzymam kciuki za koteczkę :kotek:
obrazekobrazek
************************* "THE MORE YOU NOW, THE LESS YOU NEED" ****************************

ODPOWIEDZ