Zaćma u kotka - prośba o doradzenie

Problemy z oczami -łzawienie, ropiejące oczy, zapalenia spojówek, i inne sprawy związane z kocimi oczami.
Awatar użytkownika
madmarmi

Zaćma u kotka - prośba o doradzenie

Post autor: madmarmi »

Cześć Kochani,

jakiś czas temu u mojego blisko 9cio letniego kotka Renia zdiagnozowano zaćmę. Od blisko miesiąca wykonujemy szereg badań w celu potwierdzenia, że operacja zaćmy będzie możliwa. Niestety, w międzyczasie zaczęłó wzrastać ciśnenie w jego oczkach :( przez co ryzyko operacji jest duże. Nie wiem co mam zrobić, czy ryzykować z operacją, która równie dobrze może się udać jak też ciśnienie może po niej wzrosnąć i będzie konieczność usunięcia oczek bądź operacja nic nie da. Lekarze z którymi mieliśmy styczność mówili, że operacje trzeba wykonać jak najszybciej, ale jej ryzyko jest ogromne. A bez operacji i tak straci wzrok.

Prawdę mówiąc nie wiem co robić, z jednej strony przychylam się do myśli o operacji, jednak ze względu na opisane powyżej ryzyko mam coraz większe obawy. Czy ktoś z Was może miał podobne doświadczenia z kotkiem?

Będę wdzięczna za każdą poradę i ciepło pozdrawiam,
m
Dynastia
Agilisowy Rezydent

Re: Zaćma u kotka - prośba o doradzenie

Post autor: Dynastia »

Nie wiem jak u kotów, ale u ludzi nadmierne ciśnienie w oku może skutkować jaskrą, a to gorsze niż zaćma, bo obumierają nerwy oczne. Kciuki za dobrą diagnozę.
Awatar użytkownika
madmarmi

@Dynastia, tutaj jest podobnie :( operacja może pomóc, ale równie dobrze może nic nie zmienić albo przyśpieszyć to, dlatego nie wiem zupełnie co robić
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Sonia »

A czy to jest diagnoza postawiona przez ogólnego weta czy okuliste? Najlepiej gdyby kotka przebadal dobry okulista zanim podejmiesz decyzję o operacji. Trzymam kciuki za koteczka :kciuki:
Dynastia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Dynastia »

madmarmi pisze: 22 lut 2021, 14:48 @Dynastia, tutaj jest podobnie :( operacja może pomóc, ale równie dobrze może nic nie zmienić albo przyśpieszyć to, dlatego nie wiem zupełnie co robić
Tak, jak pisałem, znam z rodziny „ludzki” podobny przypadek - tam diagnoza była, że wyrównanie ciśnienia jest najważniejsze, potem można zająć się zaćmą. Wiadomo, że każdy przypadek jest indywidualny, na pewno nie możesz niepotrzebnie zwlekać, ale decyzję bym jeszcze skonsultował ze specjalistą - nie znam niestety kociego.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator

Post autor: Dorszka »

Jeśli jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej, to z tego co wiem, najskuteczniejszym sposobem postępowania jest jej usunięcie. Zaczęłam interesować się tematem, bo u Gatty na tęczówce jest przebarwienie, które na razie nie wygląda groźnie, ale właśnie kontrolujemy ciśnienie w gałce. Jeśli wzrośnie, ja na pewno zdecyduję się na amputację, bo ból głowy jest przy jaskrze potworny, i nie widzę sposobu na kontrolowanie go, kot nie da mi znać. Ale może są jakieś inne skuteczne metody, jeszcze nie zgłębiłam tematu do końca. Z dotychczasowych konsultacji jestem jednak przygotowana na amputację, bo to jedyny sposób na pewne pozbycie się bólu.
Awatar użytkownika
madmarmi

Sonia pisze: 22 lut 2021, 19:20 A czy to jest diagnoza postawiona przez ogólnego weta czy okuliste? Najlepiej gdyby kotka przebadal dobry okulista zanim podejmiesz decyzję o operacji. Trzymam kciuki za koteczka :kciuki:
Hej Sonia,

to jest diagnoza postawiona przez okulistę, pojechaliśmy na badanie i konsultacje do kliniki dr Garncarza i bardzo mnie uspokoił, zabieg będzie, ale jeszcze za jakiś czas, bo nie chce go wykończyć też nerwowo tymi wizytami u lekarzy. I najpierw zrobimy mu czyszczenie ząbków.
Awatar użytkownika
madmarmi

Dynastia pisze: 22 lut 2021, 23:06
madmarmi pisze: 22 lut 2021, 14:48 @Dynastia, tutaj jest podobnie :( operacja może pomóc, ale równie dobrze może nic nie zmienić albo przyśpieszyć to, dlatego nie wiem zupełnie co robić
Tak, jak pisałem, znam z rodziny „ludzki” podobny przypadek - tam diagnoza była, że wyrównanie ciśnienia jest najważniejsze, potem można zająć się zaćmą. Wiadomo, że każdy przypadek jest indywidualny, na pewno nie możesz niepotrzebnie zwlekać, ale decyzję bym jeszcze skonsultował ze specjalistą - nie znam niestety kociego.
Dynastia, tak to wszystko było omawiane z okulistami, ale była konsultacja z innym i operacja będzie ale jeszcze za jakiś czas. Poprzedni wet robili tylko jeden pomiar ciśnienia, teraz na wizycie miał bodajże 3 i to ciśnienie mu skacze, ale nie byłam tak straszona jak poprzednio.
Awatar użytkownika
madmarmi

Dorszka pisze: 23 lut 2021, 00:18 Jeśli jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej, to z tego co wiem, najskuteczniejszym sposobem postępowania jest jej usunięcie. Zaczęłam interesować się tematem, bo u Gatty na tęczówce jest przebarwienie, które na razie nie wygląda groźnie, ale właśnie kontrolujemy ciśnienie w gałce. Jeśli wzrośnie, ja na pewno zdecyduję się na amputację, bo ból głowy jest przy jaskrze potworny, i nie widzę sposobu na kontrolowanie go, kot nie da mi znać. Ale może są jakieś inne skuteczne metody, jeszcze nie zgłębiłam tematu do końca. Z dotychczasowych konsultacji jestem jednak przygotowana na amputację, bo to jedyny sposób na pewne pozbycie się bólu.
Dorszka, dzięki za opinie, mój kot nie zachowuje się jakby miał takie bóle, i dostaje codziennie leki na obniżenie ciśnienia - Azopt. W klinice dr Garncarza mówili, żeby obserwować sytuacje, a jak coś będziemy działać w zależności od jej rozwoju. Ciśnienie ma skaczące raz w normie, raz wyższe więc to jest w ogóle dziwne. Ponoć stres też nie pomaga. Teraz mieliśmy maraton po badaniach okulistach itp. więc teraz chce, żeby on ( i ja oczywiście też) odpoczął psychicznie. Przy operacji oczu ważne są czyste zęby więc chce mu zrobić czyszczenie, ale u polecanej dr termin był dopiero na marzec, i jak już to będzie załatwione to działamy z operacją usuwania zaćmy. Trzymaj kciuki za Renia :)
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Sonia »

Trzymam za was kciuki, żeby się wszystko udało jak trzeba :kciuki:
Życzę zdrówka dla kotka :kotek:
ODPOWIEDZ