Pchły

olska

Pchły

Post autor: olska » 25 lis 2008, 09:13

Witajcie,
mam pytanie związane z "odpchlaniem" ;-) Nasz Dexter nie jest kotem wychodzącym, ale wet powiedziała że i tak raz na czas trzeba go czymś potraktować, bo pchły (jak to pchły) mogą przyskoczyć wraz z człowiekiem ;-)
Pierwszy raz zastosowałam frontline w pipetce na kark. Po tym (nie wiem czy to normalne) Dexter całą noc drapał się przeokrutnie a potem mu przeszło. No i tu pojawia się pytanie czy teraz go znów tym potraktować czy lepiej użyć coś innego - strasznie mi go było żal jak się tak drapał i drapał ...
Chodzi mi raczej o zapobieganie bo kot nie wygląda na zapchlonego.
Co Wy używacie?

kesja
Hodowca

Post autor: kesja » 25 lis 2008, 11:18

odrobaczam advocate który ma tez właściciwości odpchlające, raz w rokua drugi raz dopyszczkowym preparatem
Kesja

Pola
Hodowca
Skontaktuj się ze mną:

Post autor: Pola » 26 lis 2008, 14:14

Też używam Advocate, tyle, że to też podaje się na kark. Jakoś nigdy nie wpadłam na to, aby używać środków wyłącznie na pchły.
Obrazek

olska

Post autor: olska » 27 lis 2008, 20:56

Napiszcie proszę czy te preparaty są w spay'u, typu spot-on, czy jeszcze cuś innego ;-) Chyba nie mam sumienia już dawać mu tej miejscowej pipetki ;-(

Co do pcheł na ludziach to współczuję - przerabiałam - też z piwnicy :-)

Awatar użytkownika
asiek
Agilisowy Rezydent

Pchły

Post autor: asiek » 09 lis 2009, 15:46

No wiecie,jestem przerażona.Mój Felix coś ostatnio zaczął się intensywniej drapać i po dokładnym przeglądzie futerka zauważyłam przebiegającą pchłę! i oczywiście małe,kropkowate pozostałości świadczące o obecności pasożyta.Kotek nie ma kontaktu z innymi zwierzętami(tylko u weterynarza) nie wiem czy mógł je złapać przebywając na balkonie,a może od nas <ok> .Szybko zakupiłam kropelki i już robię zabieg.Ale nie wiem czy po jakimś czasie należy kota wykąpać (nigdy go nie kapałam) <hm>

kesja
Hodowca

Post autor: kesja » 09 lis 2009, 17:27

pchły mogą przyskoczyć nawet z klatki schodowej jesli mieszkaja tam psy
ja bym wyczesała kota gęstym grzebieniem, albo faktycznie wykąpała po dwóch trzech dniach
Kesja

Awatar użytkownika
Mago
Super Admin
Skontaktuj się ze mną:

Post autor: Mago » 09 lis 2009, 17:56

Asiek, pchły można przynieść na własnym ubraniu do domu. To się zdarza i nic się na to nie poradzi :-(

Najważniejsze to podać szybciutko preparat zabijający pchły. Mi weterynarz polecił (jak Luna miała pchełki) specyfik wylewany na kark o nazwie FIPRex. Przy aplikacji tego specyfiku trzeba rozchylić futro kotu, oczywiście na karku i na skórę wylać preparat. Poczekać aż wsiąknie i puścić kota.
Mieszkanie trzeba dokładnie sprzątnąć a posłanko kota jeżeli jest taka możliwość, uprać. Preparat zabezpiecza kicię przed pasożytami na ponad miesiąc. Jest to o tyle istotne, że jeżeli w domu jakaś zbłąkana pchła trafi na futro kota to zginie.

Jeżeli pcheł na futrze było sporo i znalazłaś też sporo pchlich odchodów to można przypuszczać, że czarne diabełki jakiś czas już na kici mieszkają a to znaczy, że kot podczas mycia futra mógł połknąć pchłę która jest nosicielem larw tasiemca.
Tak więc warto przejść się do weterynarza i odrobaczyć kota a za 2 tygodnie odrobaczenie powtórzyć.
Weterynarze podają różne preparaty na odrobaczanie. To jest temat na inny wątek. Ja bym tylko chciała Cię uczulić na to, że nie każda tabletka odrobaczająca = śmierć wszystkich pasożytów. Niektóre np. nie działają na tasiemca właśnie.
Mój wet odrobaczał Lunę pod kątem tasiemca podając Milbemax.

Kotka nie ma potrzeby "prać". Wystarczy wyczesać następnego dnia.

Awatar użytkownika
asiek
Agilisowy Rezydent

Post autor: asiek » 09 lis 2009, 18:25

Bardzo wam dziękuję. <pokłon>

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Skontaktuj się ze mną:

Post autor: Dorszka » 09 lis 2009, 18:32

Wszystko już powiedziane :) Najważniejsze, to kota odpchlić - ja miesiąc temu przyniosłam pchły z piwnicy, tzn. Bohdan przyniósł całe wygłodniałe stado. Trzeba było odpchlić wszystkie koty, u mnie akurat lekarz zaaplikował Frontline. Sytuacja opanowana :)

Taka przygoda zdarzyła mi się dwukrotnie, raz przyniosłam pchły z lecznicy - siedziałam obok kobiety, która skarżyła się, że przyprowadziła psa na odpchlenie <lol>
Dorszka, Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL
Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
asiek
Agilisowy Rezydent

Post autor: asiek » 09 lis 2009, 18:57

Już po zabiegu-zastosowałam Fiprex no a potem wyczeszemy kotka. <pokłon>

Odpowiedz