Pchły

Awatar użytkownika
EmilkaR

Re: Pchły

Post autor: EmilkaR » 14 cze 2017, 09:25

Witam..
Wczoraj u Walterka zauważyłam że na lini oko-ucho i na bródce ma sporo czarnych kropek. Czasami drapie się, ale nie jest to jakieś częste. Jakiś tydzień temu zauważyłam kilka kropek na brzuszku przy sutku.. je karmę Royal Canin Vet Care Nutrition Neutered Young Male (w lutym był wykastrowany). Dosypywałam mu applawsa A później purizona kitten.. zaczął robić luźne kupki więc przestałam dosypywać i od trzech tygodni jest na samym suchym royalu.. kupki są już w normie.. tylko te kropki mnie niepokoją.. pomyślałam że to alergia albo pchły ale żadnej nie znalazłam. Do tego często muszę czyścić mu uszy i ma jakby przebarwienia na skórze pod uszami.. ogólne Walter jest wesoły i nie wygląda aby coś mu dolegało..
Kilka dni temu wiozłam z Augustowa do Suwałk małego kotka dla koleżanki, okazało się że miał on pchły, dlatego też pomyślałam że może przyniosłam do domu. Ale te kilka kropek przy sutku, nie jestem pewna czy nie pojawiły się wcześniej..

Obrazek

Obrazek

Kropki na uchu wyglądają chyba troszkę inaczej niż te na pyszczku..
Obrazek

I plamki pod uchem
Obrazek

Czy to pchły? Czy coś innego?

Za godzinę jadę do weta.. ale u mnie w Augustowie ciężko z nimi..
obrazek

Awatar użytkownika
Mago
Super Admin
Kontakt:

Post autor: Mago » 14 cze 2017, 10:07

Kocio się drapie? Przy pchłach swędzenie jest intensywne i kot często się drapie.

Przepraszam, już doczytałam że drapie się ale jakoś nie intensywnie... no trudno mi tak ocenić, moja kocica kiedyś miała pchły ale jak się w końcu zorientowałam to nie miałam wątpliwości bo skakały dziady po futerku :((((

Awatar użytkownika
Kocimiętka
Kontakt:

Post autor: Kocimiętka » 14 cze 2017, 10:19

Nawilż palce i zbierz troszkę tego czarnego, rozetrzyj. Jeśli po roztarciu jest to czerwone, brązowe to są to odchody pchły czyli przetrawiona krew. Jeśli jest pchła to żyje ona w otoczeniu, w kocu, pod szafką itp a na kota wchodzi tylko na ok 30 minut dziennie pożywić się i wtedy kota swędzi. Jeśli to 1 pchła to będzie czochrał się sporadycznie ale z 1 pchły za chwilę możesz mieć inwazję. Odchodów jest sporo, obstawiam więcej niż 1 pchłę :)
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Kocimiętka
Kontakt:

Post autor: Kocimiętka » 14 cze 2017, 10:31

Może to też być czarny łupież, który jest powikłaniem po problemach z luźną kupką. Pojawia się on w okolicach pyszczka i na głowie przy uszach. Czasem towarzyszy mu taka jakby tłusta skóra i sierść w koło. Pojawia się bo w organizm jest osłabiony lub ma niedobory wywołane za szybkim "przelatywaniem" pokarmu. Tyle przyszło mi do głowy.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maga
Hodowca
Hodowla: KRABRIKA*Pl
Kontakt:

Post autor: maga » 14 cze 2017, 10:39

Koci trądzik - najczęściej na brodzie.
Trzeba by do weta po maść podejść. Jest na forum temat obszernie omówiony z podanymi preparatami i jak dbać by nie wróciło.

Awatar użytkownika
EmilkaR

Post autor: EmilkaR » 14 cze 2017, 11:02

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Tak jak pisałam kotek czasami się drapie, jest to raz, dwa razy dziennie i tylko przez chwilę..

Próbowałam rozetrzeć to palcami ale jest twarde, czuć jakby drobny piasek..

Czarny łupież? Nie słyszałam o takim, zaraz spróbuję coś znaleźć na ten temat..

Na koci trądzik trafiłam ale myślałam że to obejmuje tylko brodę, za chwilę doczytam..

Byłam u weterynarza zanim przeczytałam Wasze odpowiedzi.. powiedział że to chyba jakieś zmiany skórne, raczej nie pchły..
Ale konkretnie nie wie co to może być... :hm:
Dał tylko witaminy do podawania 1-2 tabletki dziennie Felwital+tran z firmy mikita

Zapomniałam powiedzieć, że Walterkowi podaję immunodol..

Czy jak będę podawać 1tabletkę immunodolu i 1 felwital to będzie ok?

Tak jak pisałam, nie jestem przekonana do weterynarzy z mojego miasta.
Zaraz doczytam o tym czarnym łupieżu i trądziku..

Jak znajdę nazwę tej maści to iść kupić w ciemno u weterynarza?
Czy lepiej jechać z kotem do lepszego weterynarza z Suwałk (Około 35km)?
obrazek

Awatar użytkownika
elwiska3
Agilisowy Rezydent

Post autor: elwiska3 » 14 cze 2017, 12:05

tu jest o trądziku
viewtopic.php?f=50&t=1551

Bez stanu zapalnego wystarczy przemywanie preparatem od weta z chlorcheksydyną lub innymi szamponami ja miałam Peroxywet, ale jest też inny preparat Clorexyderm - inne kotki to stosowały :mrgreen:

Gdyby był stan zapalny to wtedy maść z kwasem fusydowym ( Fucidin) lub Mupirox ( Bactroban, Taconal) to juz z apteki na receptę.

Awatar użytkownika
maga
Hodowca
Hodowla: KRABRIKA*Pl
Kontakt:

Post autor: maga » 14 cze 2017, 13:24

Bactroban bez recepty :)

Awatar użytkownika
elwiska3
Agilisowy Rezydent

Post autor: elwiska3 » 14 cze 2017, 13:35

maga pisze:
14 cze 2017, 13:24
Bactroban bez recepty :)
u mnie niestety na receptę był

Awatar użytkownika
EmilkaR

Post autor: EmilkaR » 14 cze 2017, 13:48

Oki, przeczytałam.. I rzeczywiste wygląda to jak trądzik, tylko najwięcej ma tego przy uszach, a nie na bródce... nie ma też żadnych ranek.. I prawie się nie drapie.. może to ten łupież..

Pojedziemy dziś jednak do weta z Suwałk, zrobimy badania na jakieś bakterie/pasożyty..
Kupię też ten żel do smarowania i mam nadzieję że będzie wszystko dobrze :kotek:

Ślicznie dziękuję za porady :kwiatek: na Was zawsze można liczyć ;-))
obrazek

ODPOWIEDZ