Pigment na lusterku nosa

elunia40
Hodowca

Pigment na lusterku nosa

Post autor: elunia40 » 28 mar 2014, 21:00

Witam i proszę o pomoc.
Jeden z moich dwóch kocurów, rudy point - BRI d 33, odkąd skończył 1 rok życia, zaczął dostawać czarnych plamek na nosie. Na początku te plamki były jasne i myślałam że to po prostu brud, próbowałam je wyczyścić. Plamki te zaczęły nabierać intensywniejszego koloru i jeden z sędziów na wystawie napisał w ocenie: pigment na skórze nosa. Teraz tych kropek przybywa i choć dla mnie są one jak te piegi u ludzi, co to niektórzy traktują jak dopust boży, a inni widzą w nich jakiś urok.
Nigdzie w necie nie udało mi się znaleźć informacji na ten temat, nigdy też na żadnym zdjęciu nie widziałam u brytyjczyka, który ma różowy nosek takich kropek.
Kropki te umiejscowiły się tylko na lusterku nosa, futerko jest ok. Jak dalej tak pójdzie, to cały ten różowy nosek będzie czarny <zły>
Jeśli o mnie chodzi, to czy ten nosek będzie różowy czy czarny, to nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Obawiam się tylko że mój kocur może nie mieć szans na zdobywanie tytułów. Obecnie brakuje mu jednego certyfikatu z wystawy światowej do tytułu Interchampion.

Awatar użytkownika
Alicja
Hodowca
Hodowla: BRITALISE*PL
Skontaktuj się ze mną:

Re: Pigment na lusterku nosa

Post autor: Alicja » 28 mar 2014, 21:34

On jest po szylkrecie i niebieskim, może to po prostu genetyka daje o sobie znać?
Nie mam doświadczenia w tej kwestii, ale można by to tak wytłumaczyć.
britalise.strefa.pl

Awatar użytkownika
Mago
Super Admin
Skontaktuj się ze mną:

Post autor: Mago » 28 mar 2014, 22:00

Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałam. Mój Gato ma na nosku takie piegi :-) Ma też kilka piegów na wargach. Faktycznie, pojawiły się z czasem. Gato ma trzy lata na tym zdjęciu.

Obrazek

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Skontaktuj się ze mną:

Post autor: Dorszka » 28 mar 2014, 23:43

Kolor rudy/kremowy przykrywa kolor podstawowy kota, pod rudym kryje się kolor czarny/czekoladowy/cynamonowy. W pojedynczych komórkach, w których nie jest uaktywniony gen rudości, widzimy kolor podstawowy. Pojedyncze czarne wąsy u kotów rudych to też wynik takiego "błędu".

Część ogólna standardów mówi wyraźnie, że ciemna pigmentacja na lusterku nosa i na wargach (tam też często widoczne są ciemne plamki), jest dopuszczalna (nie jest w żaden sposób dyskwalifikująca).
Dorszka, Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL
Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent

Post autor: Luinloth » 01 mar 2016, 16:17

A czy takie piegi mają jakiś związek ze słońcem?
Pytam, bo moja Eris uwielbia siedzieć w słoneczku na parapecie, a od dłuższego czasu ma na nosku, w miejscu gdzie kończy się futerko, jasnobrązową piegę. Wcześniej miała po przeciwnej stronie, ale tamta po jakimś czasie zniknęła, a ta obecna się nigdzie nie wybiera... i wydaje mi się, że pojawia jej się przy dziurce kolejna mniejsza. Nie dzieje jej się nic z tymi piegami, ale tak się zastanawiam, czy to nie jak u ludzi, że trzeba unikać słońca?
Obrazek <<< Rękodzieło psychodeliczne i kocie

Odpowiedz