Przerzedzona sierść - łysienie

finitowski

Wypadanie sierści i strupek

Post autor: finitowski » 24 paź 2014, 12:39

Witam,
Mam taki problem z moją kotką.
Kotka zawsze miała piękną lśniącą sierść, bez żadnych mankamentów, co było zresztą widać w galerii którą otworzyłem. Kotka od urodzenia karmiona RC British Shorthair, plus Gourmet saszetki(najcześciej). Nie było problemu dopóki nie spotkałem się ze znajomym który pracuje w sklepie zoologicznym. Powiedziałem mu co je moja kotka a on na to że RC jest słaby i żebym zmienił jej na Purinę Pro Plan. Faktycznie w składzie jest trochę lepiej, i zdecydowałem się na taki krok. Powiedział że jak będzie chętnie jadła to można ją od razu przerzucić. Tak zrobiłem. I mam teraz problem z sierścią, nie wiem czy to jest efekt zmiany karmy czy czegoś innego Siersc na grzbiecie jakby stracila caly podszerstek, jest sztywna nieprzyjemna w dotyku, zaraz pod nia jest skora. Poradźcie proszę tu są zdjęcia. Tydzien temu wrocilismy do RC rezygnując z Puriny, i siersc jest trochę lepsza, bardziej miekka itd, ale dalej problem jest. Kotka dostaje ponadto paste z biotyna, oraz kwasy tłuszczowe OMEGA 3.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zeby nie zakladac drugiego tematu, wrzucam jeszcze jeden problem. Problem ten wystepuje drugi raz. Sa to takie dziwne strupki z krwia i z czyms jeszcze... Za pierwszym razem bylismy z tym u weta, byly pobierane wycinki i pani nic na nich nie stwierdzila. Powiedziala ze to stan zapalny i byc moze nasza kotka bedzie juz tak miala i ze daje jej silny zastryk przeciwzapalny i przeciwswiadowy, kotka przestanie sie drapac strupek zginie i po temacie, ale zastrzegla ze problem na pewno wroci, za 2 tygodnie, miesiac albo pol roku, ale wroci.
No i wrocil. Wyglada to nie fajnie. Zapisalismy sie juz do innego weta, mamy jechac, ogladamy to miejsce a co sie okazuje ze strupek juz sam odpada i nie ma praktycznie sladu. Drodzy kociarze i kociarki, spotkaliscie sie z czyms takim?

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent
Kontakt:

Re: Wypadanie sierści i strupek

Post autor: MoniQ » 24 paź 2014, 14:17

Mam wrażenie, że podobne strupki mieliśmy u naszej kotki, ale pojawiły się raz, najprawdopodobniej z nadmiaru wrażeń. Po wyleczeniu temat nie wrócił, za to zostały tylko dwie siwe plamki na futrze.
Może Twoja kotka ma alergię po prostu?
Tymczasem... - blog o kotach, jedzeniu i życiu

http://www.kociklik.pl/

kinus
Hodowca
Hodowla: Kabrirus*PL
Kontakt:

Post autor: kinus » 24 paź 2014, 14:23

Wg mnie to sprawy alergiczne właśnie.
Jak zmieniasz kotu karmę?
Kinus hodowla kotów brytyjskich Kabrirus*PL
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Danusia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Danusia » 24 paź 2014, 16:16

Gdzie dokładnie robią się te strupki ?

Rany szarpane zakrwawione w obrębie głowy to z reguły jest alergia .

Mój kocurek miał taką krostę paprząca sie pod bródką , wetka leczyła i leczyła i leczyła aż zawiozłyśmy łobuza do dermatologa dr Karaś- Tęczy.
Pani dr zrobiła cytologie z tej mini ranki dała odpowiedni żel ( nie do kupienia w Polsce) diagnoza - zapalenie mieszka włosowatego i od tamtej pory jak przy użyciu magicznej różdżki wszystko zniknęło i sie nic nie powtarza :-) :ok:
Kala Agilis Cattus *PL 26.08.2011r. Obrazek Kolorado Amazing Aisha * PL 01.09.2010r.Obrazek

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Re: Przerzedzona sierść - łysienie

Post autor: Dorszka » 25 paź 2014, 00:02

Czy to nie jest egzema przypadkiem? Szczerze mówiąc, ja nie widzę żadnej wyższości Puriny nad RC.
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

finitowski

Post autor: finitowski » 26 paź 2014, 13:52

Faktycznie, poczytałem o tej Egzemie i pasuje to do tych objawów, kocica zawsze drapała to miejsce. Strupki na głowie w okolicach uszu w miejscu gdzie sierść jest przerzedzona.
Dorszka, ja też nie widzałem ale dałem się namówić... Niestety,
Powiedzcie mi co z tą sierścią jeszcze mógłbym zrobić, czy to naprawdę aż tak długo się będzie odbudowywać?

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 26 paź 2014, 23:15

Trzeba pokazać lekarzowi tak czy inaczej. Jeśli to faktycznie egzema (a tak mi to wygląda), to lekarz poda leki przeciwświądowe, i zmiana powinna szybko zniknąć. Inaczej może stać się powodem dalszych zmian, już trudniejszych do wyleczenia.

Suplementacja jest chyba wystarczająca, natomiast koniecznie odwiedziłabym weterynarza. Powrót do starej karmy koniecznie, i żadnych eksperymentów dietetycznych przez jakiś czas.
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

finitowski

Post autor: finitowski » 13 lis 2014, 10:43

Witam,
Napiszę może jak owa historia się zakończyła.
Otóż strupek, faktycznie egzema - Dorszka pełne uznanie :ok: , fakt że strupek sam zniknął i odpadł zanim jeszcze byliśmy u weta ale zostało to ostatecznie potwierdzone. Kotka oglądała Pani dermatolog na specjalizacji, długo oglądała sierść te przerzedzenia, było ogólne badanie i badanie skóry no i niestety stwierdzony został ,,koci stres", Etiudka faktycznie intensywnie wylizuje sobie ten grzbiet. Podejrzewam że zmiana karmy i wakacje były dla niej ogromnym stresem i biedna to odchorowała. Od miesiaca mniej wiecej jest na RC, i wczoraj dostała tabletki których nazwy nie pamiętam jeszcze, ale w składzie mają coś co kocięta dostają wraz z mlekiem matki w pierwszych tygodniach życia by mieć poczucie spokoju i bezpieczeństwa, czyli otrzymaliśmy taką naturalną suplementację. . . plus biotynka kwasy omega itd, i powinniśmy poprawę zobaczyć po około 3 miesiącach dopiero jak stwierdziła wetka... No ale cóż, będzie dobrze:), musi byc:)

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 13 lis 2014, 12:59

Zylkene zapewne, powinno faktycznie pomóc. Można też pomyśleć o karmie Calm na jakiś czas.
Dorszka

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
Becia
Agilisowy Rezydent

Post autor: Becia » 21 lis 2014, 15:57

Na obu tylnych łapkach Leona zauważyłam takie łyse plamki. Są one malutkie, może 5 mm, nie więcej. Umiejscowione na zgięciach, po zewnętrznej stronie. Czy ktoś ma pomysł, co to może być? Czy to naturalne, czy jakaś zmiana chorobowa? Wcześniej tego nie widziałam <hm>
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ