Royal Canin

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 13612
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Royal Canin

Post autor: Dorszka » 27 sty 2011, 18:50

Posty w tym dziale to dzieło naszej Dobrochny, będą się powolutku pojawiały kolejne karmy, ale bądźcie cierpliwi i nie poganiajcie, bo to sporo pracy :)

ROYAL CANIN Babycat 34

Składniki:
suszone mięso drobiowe, tłuszcze zwierzęce, ryż, izolat białka roślinnego*, mąka kukurydziana, hydrolizat białka zwierzęcego, włókno roślinne, drożdże, pulpa buraczana, L-lizyna, olej sojowy, tran, sole mineralne, fruktooligosacharydy, proszek jajeczny, wyciąg z drożdży (źródło manno-oligosacharydów), DL-metionina, tauryna, wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny), L-karnityna

Dodatki na 1kg:
witamina A (22.000,0.mg./kg),
witamina D3 (700,0 mg./kg),
witamina E (600 mg/kg),
witamina B1 (25 mg/kg),
tiamina (50 mg/kg),
ryboflawina (50 mg/kg),
niacyna (157,0 mg/kg),
witamina B5 (56,3 mg/kg),
witamina B6 (43,3 mg/kg),
biotyna (1 mg/kg),
kwas foliowy (14,4 mg/kg),
cholina (2.500 mg/kg),
kwas askorbinowy (300,0 mg/kg),
mangan (73 mg/kg), jod (3,15 mg/kg),
żelazo (200 mg/kg), cynk (220 mg/kg),
miedź (22 mg/kg),
L-karnityna 50,0(mg/kg),
luteina (5,0 mg/kg)
arginina (1,9%)

Energia metaboliczna – 4.400,0 kcal/kg
Omega 3 – 0,92%
Omega 6 - 5,62%
Wapń:Fosfor = 1,1 : 0,97
Potas:Sód = 0,6 : 0,5
Zawartość tauryna – 0,2%
Konserwanty – sorbinian potasu (organiczny)
Przeciwutleniacze – galusan propylu(syntetyczny), BHA

Białko – 34% - sucha masa 36%
Tłuszcz – 25% - sucha masa 27%
Węglowodany – 27,3%( w tym 21,1% skrobi ) – sucha masa 29% ( skrobi -23%)
Włókno surowe – 2,0% - sucha masa 2,2%
Popiół surowy – 6,7% - sucha masa 7,2%
Wilgotność – 7%

Skład karmy nie powala na kolana, zwłaszcza biorąc pod uwagę to że jest to karma stworzona dla kociaków w strategicznym momencie ich rozwoju.

BIAŁKO
Niestety jest go za mało, nawet jak na potrzeby dorosłego kota, a powinno być go ok. 50%. Dodatkowo w dużej części jest pochodzenia roślinnego. Ryż i izolaty białka roślinnego (brak konkretów = odpady) najtańsze źródło białka jakie istnieje na rynku - dodam, że białko roślinne jest to tzw. białko niepełnowartościowe (niedoborowe), które charakteryzuje się tym, że nie zawiera niektórych aminokwasów, które organizm sam nie potrafi sobie syntetyzować tzw. aminokwasów egzogennych.

Hydrolizat białka zwierzęcego - jakiego zwierzęcia? Z jakiej jego części?
Pod tym hasłem może kryć się wszystko – białko wydzielone z odpadów po utylizacyjnych, resztek z ubojni… jeśli producent nie przyznaje się do żadnych konkretów to znaczy, że nie jest to nic wartościowego czym można się pochwalić.
Jedyne konkretne źródło białka w tej karmie to suszone mięso drobiowe.

TŁUSZCZE
Ilość tłuszczu w karmie jest zdecydowanie zadowalająca. Niestety niezadowalająca jest jego jakoś , gdyż pod sformułowaniem - tłuszcz zwierzęcy - kryją się wspomniane przy białku odpady utylizacyjne i resztki z poubojowe.
Olej sojowy – zwiększa sztucznie kaloryczność karmy w ogólnym rozliczeniu. Sztucznie dlatego, że w przypadku olejów panuje podoba zasada jak w przypadku białka, czyli tłuszcze pochodzenia roślinnego nie są tak wartościowe dla kota jak te pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim są z racji budowy chemicznej kalorie generowane przez o. roślinne nie są dla kota w pełni dostępne. Abstrahując od tego, że olej sojowy jest jednym z najbardziej ubogich w witaminy(tylko Wit. E) olejów roślinnych

WĘGLOWODANY
Producenci trochę zaszaleli z ilością węglowodanów, jest ich zdecydowanie za dużo – 27%…. w tym 23% skrobi. Ta ilość skrobi jest absolutnie ilością graniczną, przekroczenie tej wartości poskutkuje murowaną biegunką. Kociaki szczególnie kiepsko radzą sobie z przetworzeniem skrobi, nie mówiąc już o jej przyswojeniu.

Węglowodany również negatywnie obciążają układ pokarmowy i niekorzystnie wpływają na kształtowanie (wbrew naturze) procesów metabolicznych w młodym organizmie. Może to skutkować w dorosłym wieku skłonnościami do tycia, jak również możemy się spodziewać problemów żołądkowych przy próbach wprowadzenia lepszych jakościowo karm z mniejszą ilością węglowodanów. Myślę, że jednak warto zaryzykować, na rzecz zdrowia naszego pupila.

PODSUMOWANIE
Jest to karma bogato witaminizowana, zawierająca odpowiednią ilość składników mineralnych i właściwe proporcje pierwiastków: fosfor/wapń i potas/sód. Niestety na tym pozytywy się kończą, karma ma nieodpowiednie proporcje kwasów Omega 6 i Omega 3 – 6:1 (powinno mieć max. 4:1). Ponadto zawiera kiepskiej jakości białka i tłuszcze, okraszone dużą ilością węglowodanów. Uważam, że dodatek przeciwutleniacza BHA, który w wysokim stężeniu wywołuje nowotwory u zwierząt laboratoryjnych, jest dość kontrowersyjne.

W przypadku stosowania tej karmy proponowałabym uzupełniać dietę kocięcia o mięso lub dobrej jakości puszki, by zmniejszyć udział węglowodanów w diecie. Dobrze by było, gdyby mięso było suplementowane, a puszki w pełni witaminizowane, by nie ryzykować niedoborów lub zaburzeń gospodarki fosforowo-wapniowej. Ważną rzeczą przy uzupełnianiu karmy jest to, by stawiać w tym wypadku na inne mięso niż kurczak, dla urozmaicenia diety. Można też uzupełniać kwas Omega 3 olejem z łososia tym samym doprowadzić proporcje między Omega 6 a Omega 3 do prawidłowych wartości.
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
dobrochna
Hodowca
Posty: 699
Rejestracja: 31 mar 2010, 14:14
Hodowla: Aydindril*PL
Płeć: Kobieta
Skąd: Poznań
Kontakt:

Post autor: dobrochna » 06 lut 2011, 18:51

ROYAL CANIN Weaning

Składniki:
Suszone mięso drobiowe, tłuszcz zwierzęcy, ryż, gluten pszenny*, mąka kukurydziana, hydrolizowane białko zwierzęce, włókno roślinne, drożdże, pulpa buraczana, L-lizyna, olej sojowy, tran, sole mineralne, fruktooligosacharydy (FOS), proszek jajeczny, wyciąg z drożdży (źródło mannooligosacharydów), DL -metionina, tauryna, wyciąg z aksamitki wzniesionej (bogaty w luteinę), L-karnityna.
* L. I. P. (Low Indigestible Protein): wyselekcjonowane białka ze względu na wysoką przyswajalność

Dodatki na 1kg:
witamina A (22.000,0.mg./kg),
witamina D3 (700,0 mg./kg),
witamina E (600 mg/kg),
kwas askorbinowy (300,0 mg/kg),
miedź (22 mg/kg),
L-karnityna 50,0(mg/kg),


Energia metaboliczna – 4.400,0 kcal/kg
Omega 3 – 0,97%
Omega 6 - 5,30%
Wapń:Fosfor = 1,1 : 0,97
Zawartość tauryna – 0,24%
Konserwanty – sorbinian potasu (organiczny)
Przeciwutleniacze – galusan propylu(syntetyczny), BHA

Białko – 34% - sucha masa 36%
Tłuszcz – 25% - sucha masa 27%
Węglowodany – 27,3%( w tym 21,1% skrobi ) – sucha masa 29% ( skrobi -23%)
Włókno surowe – 2,0% - sucha masa 2,2%
Popiół surowy – 6,7% - sucha masa 7,2%
Wilgotność – 7%


Na wstępie zaznaczę, ze jest to weterynaryjna wersja RC Babycat 34.
W tym wypadku nie będę dzieliła opisu karmy na białka, tłuszcze i węglowodany, ponieważ musiałabym przepisać dokładnie słowo w słowo treść poprzedniego postu. Skupię się tylko na skromnych różnicach między karmami RC Babycat 34 i RC Weaning. Dodam jeszcze, że są to różnice kosmetyczne, nic wartościowego nie wnoszące do weterynaryjnej wersji kittena.

Różnice:
Zamiast izolatu biała roślinnego w RC Weaning występuje gluten pszenny – białko roślinne za białko roślinne . Dodatkowo RC Weaning został uszczuplony względem RC Babycat 34 o białko drobiowe LIP, czyli udział białka zwierzęcego w tej karmie może być mniejszy.
To by było na tyle, jeśli chodzi o różnic.

PODSUMOWANIE
Podejrzewam, że jest to karma bogato witaminizowana z odpowiednią ilością składników pokarmowych z właściwą proporcją fosforu/wapnia i odpowiednią ilością tauryny.
Podejrzewam… dlatego, że bardzo ciężko było zdobyć informacje na temat składu karmy, nawet na opakowaniu podane informacje były niepełne, a analizy podawane w internecie były bogate w nieścisłości, za to bardzo ubogie w analizy składników mineralnych.
Natomiast wiemy na pewno, że karma ma niedoskonałą proporcje kwasów Omega 6 i Omega 3 – 5:1 (powinno mieć max. 4:1). Ponadto zawiera kiepskiej jakości białka, tłuszcze i bardzo dużą ilość węglowodanów. Dodatkowo gluten pszenny i sztuczne konserwanty mogą być czynnikami uczulającymi.

Jak w poprzednio omawianej karmie:
W przypadku stosowania tej RC Weaning proponowałabym uzupełniać dietę kocięcia o mięso lub dobrej jakości puszki, by zmniejszyć udział węglowodanów w diecie. Dobrze by było, gdyby mięso było suplementowane, a puszki w pełni witaminizowane, by nie ryzykować niedoborów lub zaburzeń gospodarki fosforowo-wapniowej. Ważną rzeczą przy uzupełnianiu karmy jest to, by stawiać w tym wypadku na inne mięso niż kurczak, dla urozmaicenia diety. Można też uzupełniać kwas Omega 3 olejem z łososia tym samym doprowadzić proporcje między Omega 6 a Omega 3 do prawidłowych wartości.
Dobrochna
Obrazek

Awatar użytkownika
Dorota
Agilisowy Rezydent
Posty: 2081
Rejestracja: 04 maja 2009, 20:47
Płeć: Kobieta
Skąd: Kamień Pomorski

Post autor: Dorota » 06 lut 2011, 19:38

ten dział okazuje się bezcenny, wielkie ukłony <pokłon> w kierunu dobrochny.
Wprawdzie u mnie już większe Futra ale z przyjemnością czytam podane informacje.
Z niecierpliwością czekam na skład karmy RC YOUNG MALE i ADULT BRITISH shorthair 34 :-)
Dorota & Enya & Guru & Hamsini & Rumpel

Awatar użytkownika
dobrochna
Hodowca
Posty: 699
Rejestracja: 31 mar 2010, 14:14
Hodowla: Aydindril*PL
Płeć: Kobieta
Skąd: Poznań
Kontakt:

Post autor: dobrochna » 06 lut 2011, 19:46

Oj, będzie jeszcze trochę tych analiz :-)
w pierwszej kolejności omówię kitteny, potem wersje dorosłe według potrzeb - RC YOUNG MALE i ADULT BRITISH shorthair 34 na pewno się pojawią ;-))
Dobrochna
Obrazek

Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent
Posty: 29426
Rejestracja: 11 mar 2010, 09:51
Płeć: K
Skąd: Orzesze

Post autor: Sonia » 06 lut 2011, 21:04

To ja poproszę o analizę RC Gastro Intestinal Moderate Calorie i RC Fibre
Brysia* 30.06.2008-25.04.2014
Tami 8.06.2009
Tobi 24.05.2014

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 13612
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 07 lut 2011, 01:48

Bardzo proszę nie rozwijać w tym temacie dyskusji - od tego mamy wątek "Karmy suche".

Ten wątek ma służyć bezpośrednią informacją, bez potrzeby przebijania się przez strony luźnych opinii - prośby o analizę konkretnych karm jak najbardziej mogą się pojawiać, ale proszę o cierpliwość, bo Dobrochna ma z każdą sporo pracy :)

Pozsty z prośbą o analizę danej karmy będę usuwała w miarę pojawiania się tychże - to tak gwoli informacji, żebyście się nie wystraszyli, że nagle znikają i Was cenzuruję :)
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
Gosiek
Hodowca
Posty: 589
Rejestracja: 08 paź 2010, 16:21
Hodowla: Five O'Clock*PL
Kontakt:

Post autor: Gosiek » 22 lut 2011, 14:22

Świetny wątek. Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy. Dobrochna - chylę czoła <pokłon>
GOSIEK

tamiska
Posty: 309
Rejestracja: 12 sty 2011, 12:50
Kontakt:

Post autor: tamiska » 22 lut 2011, 15:19

ROYAL CANIN STERILISED 37

Skład:

Suszone mięso drobiowe, kukurydza, izolat białek roślinnych L.I.P.*, gluten kukurydziany, włókno roślinne, tłuszcze zwierzęce, hydrolizowane białka zwierzęce, pulpa buraczana, sole mineralne, fruktooligosacharydy (FOS), tran, fosforan sodu, proszek jajeczny, olej sojowy, DL-metionina, L-lizyna, tauryna, L-karnityna.

* L.I.P.- białka wyselekcjonowane pod kątem bardzo wysokiej przyswajalności.

Dodatki:

żelazo (218 mg/kg), miedź (23 mg/kg), mangan (79 mg/kg), cynk (228 mg/kg), jod (3,3 mg/kg), selen (0,14 mg/kg), witamina E (500 mg/kg), witamina C (200 mg/kg), biotyna (1,8 mg/kg), cholina (2500 mg/kg), witamina B1 (33 mg/kg), witamina B2 (67 mg/kg), witamina B5, kwas pantotenowy (62 mg/kg), witamina B3, niacyna (211 mg/kg), witamina A (21.000 IE/kg), witamina B6 (30 mg/kg), witamina D3 (912 IE/kg), kwas foliowy (5,5 mg/kg), witamina B12 (0,2 mg/kg), L-karnityna (100 mg/kg)

Analiza

Chlorki 0.9 %
Kwas linolowy 2.8 %
Popiół surowy 7.9 %
Tauryna 0.23 %
Białko surowe 37.0 %
Kwas arachidonowy 0.07 %
Magnez 0.08 %
Sód 0.7 %
Fosfor 1.0 %
Kwasy tłuszczowe Omega 6 2.9 %
Skrobia 21.6 %
Włókno surowe 7.0 %
Energia metaboliczna 3587.0 kcal
Kwasy tłuszczowe Omega 3 0.48 %
Potas 0.6 %
Tłuszcz surowy 12.0 %


Pierwsze, co rzuca się w oczy to to iż na drugim miejscu w składzie wypisana jest kukurydza, co oznacza zgodnie z prawem o konstrukcji etykiet iż jest jej wagowo po suszonym mięsie najwięcej. Kukurydza występuje jeszcze w jednej postaci czyli glutenu kukurydzianego. Producenci często robią taki myk, że jeden składnik dzielą na kilka podrodzajów aby jego udział w karmie uległ podzieleniu i aby nie wypisać go na samym początku.

Gluten kukurydziany jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych i nietolerancji. Skrobia zawarta w kukurydzy bardzo słabo przyswajana i obciąża układ pokarmowy kota.

Izolat białek roślinnych- kolejny zapychacz i nasuwają się pytania: jak zostały wytrącone i izolowane białka, jak były oczyszczane, skąd pochodzą i po co mięsożernemu kotu dawać białka roślinne?

Tłuszcze zwierzęce- nie wzbudza zaufania brak konkretnie podanych źródeł tłuszczy. Obawiałabym się, czy nie są to tłuszcze odpadowe.

Hydrolizowane białka zwierzęce- i znów te same pytania jak w przypadku białek roślinnych.

Po składzie widać, że większość karmy to rośliny i ich białka, a powinno być mięso. Karma ma znacznie za mało białka dodatkowo biorąc pod uwagę, że większa część z tych 37% to białka roślinne źle przyswajane przez organizm kota.

21% Skrobi to zdecydowanie zbyt dużo. Powinno być jej w karmie jak najmniej.

Jeśli ktoś stosuje tą karmę poleciłabym suplementowanie tauryny oraz tak jak w poprzednich karmach podawanie mięsa lub też dobrej jakości puszek.

Jak ją reklamują?

Ma dużo białka 37%- ok, ale białko to pochodzi głównie z kukurydzy i roślin, a nie z mięsa, a kot to 100% mięsożerca i jego organizm przystosowany jest do trawienia białka zwierzęcego, natomiast roślinne jest ciężkostrawne

Kontroluje pH moczu- na diecie mięsnej oraz na karmie nie zawierającej zbóż, a dużo świeżego mięsa pH moczu zwykle samoczynnie utrzymuje się na odpowiednim poziomie, ponieważ mięso samoistnie zakwasza mocz.

Awatar użytkownika
dobrochna
Hodowca
Posty: 699
Rejestracja: 31 mar 2010, 14:14
Hodowla: Aydindril*PL
Płeć: Kobieta
Skąd: Poznań
Kontakt:

Post autor: dobrochna » 23 lut 2011, 22:24

ROYAL CANIN Kitten 36

Składniki:
Suszone mięso drobiowe, ryż, tłuszcze zwierzęce, gluten kukurydziany, kukurydza, białka zwierzęce L.I.P.*, hydrolizowane białka zwierzęce, włókno roślinne, pulpa buraczana, olej sojowy, sole mineralne, L-lizyna, proszek jajeczny, drożdże tran, fruktooligosacharydy (FOS), hydrolizowane drożdże (źródło mannooligosacharydów), fosforan sodu, tauryna, DL-metionina, wyciąg z aksamitki wzniesionej (bogaty w luteinę).
* L. I. P:. białka wyselekcjonowane pod kątem wysokiej przyswajalności.

Dodatki na 1kg:
witamina A (22.000,0.mg./kg),
witamina D3 (1500,0 mg./kg),
witamina E (600 mg/kg),
witamina B1 (25 mg/kg),
tiamina (50 mg/kg),
ryboflawina (35 mg/kg),
niacyna (153,0 mg/kg),
witamina B5 (66 mg/kg),
witamina B6 (15 mg/kg),
biotyna (3 mg/kg),
kwas foliowy (12,4 mg/kg),
cholina (3000 mg/kg),
kwas askorbinowy (300,0 mg/kg),
mangan (62 mg/kg), jod (3mg/kg),
żelazo (225 mg/kg), cynk (210 mg/kg),
miedź (22 mg/kg),
luteina (5,0 mg/kg)
Energia metaboliczna – 4.150,0 kcal/kg
Omega 3 – 0,75%
Omega 6 - 4,4%
Wapń:Fosfor = 1,1 : 1,0
Zawartość tauryna – 0,25%
Konserwanty – sorbinian potasu (organiczny)
Przeciwutleniacze – galusan propylu(syntetyczny), BHA

Białko – 34% - sucha masa 36%
Tłuszcz – 20% - sucha masa 21%
Węglowodany – 29,6%( w tym 25,1% skrobi ) – sucha masa 32% ( skrobi -27%)
Włókno surowe – 2,6% - sucha masa 2,8%
Popiół surowy – 6,8% - sucha masa 7,3%
Wilgotność – 7%


Jest to karma dedykowana kociakom od 4 do 12 miesiąca życia. Karma przeznaczona dla tej grupy wiekowej powinna cechować się dużą ilością wartościowego białka, w okresie intensywnego wzrostu jest ono szczególnie ważne gdyż to na bazie właśnie tego składnika nasze kociaki budują swoją masę.
Kolejny ważny składnik to tłuszcz, tłuszcz zwierzęcy, który dla kotka jest życiowym „paliwem”. W karmie powinno być go również dużo, ze względu na wysokie zapotrzebowanie kociaka na wydajną energię i jej wydatkowanie ponad miarę.
Szczególnie ważna dla rozwoju kośćca w tym intensywnym okresie wzrostu jest proporcja wapnia i fosforu, wzbogacona o odpowiednia ilość witaminy D3 przy której te pierwiastki będą mogły być w pełni wykorzystane przez organizm.

BIAŁKO:
Źródła białka w karmie to: suszone mięso drobiowe, gluten kukurydziany, białka zwierzęce, hydrolizowane białka zwierzęce.
Oprócz suszonego mięsa, reszta to niezbyt dobre jakościowo źródła białka. Szczególnie gluten kukurydziany, który jako składnik roślinny charakteryzuje się niską przyswajalnością i nawet w śród roślinnych glutenów uznawany jest za najmniej wartościowy, ze względu na bardzo ubogi skład aminokwasowy.
Pod hasłem „białka zwierzęce” tak naprawdę kryje się nie wiadomo co, nie widomo jak wartościowe i z czego wyekstrahowane. Zakładam, że to białko pochodzące od wielu gatunków zwierząt, wyizolowane z ich nieprzydatnych/niewartościowych części.
Można też śmiało powiedzieć, że w karmie brakuje białka – 36% to za mało dla rozwijającego się organizmu, a nawet dla dorosłego kota. Przy czym jeszcze trzeba wziąć pod uwagę fakt, że część tego białka to b.roślinne i białko niewiadomego pochodzenia.

TŁUSZCZE:
Jak już wcześniej pisałam organizm kociaków w fazie intensywnego wzrostu ma niesamowicie duże zapotrzebowanie na energię. W karmie dostarczają jej tłuszcze, dlatego mogło by być ich więcej, ok. 25%-30%. W składzie tłuszcze występują jako: tłuszcz zwierzęcy, olej sojowy i tran.
Tłuszcz zwierzęcy – odpadki poubojowe/poutylizacyjne, olej sojowy – najbardziej ubogi w witaminy ze wszystkich olejów roślinnych i najmniej dostępny dla kota ze względu na swoje pochodzenie, tran – zdrowy, bogaty w witaminy i kwasy omega i dla kota całkowicie przyswajalny.

WĘGLOWODANY:
30% cukrów rozpuszczalnych/kukurydza, ryż/ … to zdecydowanie ZA DUŻO…
Tego rodzaju węglowodany będą dość mocno obciążały organizm kociaka, ponieważ będzie musiał przetworzeniem substancje, których natura nie zaplanowała w jego jadłospisie i nie obdarzyła go odpowiednimi do tego precederu enzymami, tak więc już w młodzieńczym wieku procesy metaboliczne zostaną skierowane na nieodpowiednie tory.
Ze względu na niespożyte wydatkowanie energii w tej grupie wiekowej, nie od razu zaobserwujemy efekty żywienia karmą bogatą w węglowodany, ale na pewno dostrzeżemy je w momencie kiedy metabolizm kota zacznie zwalniać, a wzrost nie będzie już tak intensywny, wtedy właśnie węglowodany dadzą znać o dobie i zaczną się odkładać w postaci tłuszczyku i kot po prostu zacznie tyć.

PODSUMOWANIE

Karmie nie brakuje witamin i minerałów, jest odpowiednio zbilansowana pod względem proporcji kluczowych pierwiastków takich jak wapń i fosfor. Stosunek kwasów Omega 3 do Omega 6 odbiega troszkę od ideału, ale nie ma dramatu. Wiele do życzenia pozostawia też ilość i jakość składników pokarmowych, za mało budulca w postaci białka i paliwa w postaci tłuszczy, za to za dużo węglowodanów.
Jeśli mamy zamiar stosować tą karmę lub ją już stosujemy proponowałabym uzupełniać dietę dorastającego kota o mięso lub dobrej jakości puszki, by zmniejszyć udział węglowodanów w diecie. Dobrze by było, gdyby mięso było suplementowane, a puszki w pełni witaminizowane, by nie ryzykować niedoborów lub zaburzeń gospodarki fosforowo-wapniowej. Oczywiście urozmaicamy dietę innymi rodzajami mięsa niż kurczak, by wprowadzić korzystną dla organizmu różnorodności aminokwasową. Warto, też przy pomocy oleju z łososia wzbogacić koci organizm o kwasy Omega 3.
Dobrochna
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmy suche”