Interpretacja wyników badania moczu

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator

Re: Interpretacja wyników badania moczu

Post autor: Dorszka »

Na pewno sprawdziłabym w USG nerki, bo w pierwszym badaniu w moczu było sporo wskaźników "nerkowych" (nabłonki wielokątne, erytrocyty wyługowane, to wszystko jest pochodzenia z górnych dróg moczowych, nie z pęcherza). Dziwne, że lekarz nie zrobił badania krwi, stosunek białka do kreatyniny w pierwszym badaniu jest bardzo podwyższony (powinien być poniżej 0,2). Nic nie wiemy o pracy nerek, niestety :( Kot jest bardzo młody, ale nie sugerowałabym się tym, tylko pobrała krew i zrobiła profil geriatryczny, to wielonarządowy profil z tarczycą. Oprócz tego koniecznie USG. Szkoda, że nie został wykonany posiew w pierwszym badaniu, w drugim już nie było sensu nawet go zlecać, bo ciągle działa antybiotyk (Convenia działa przez dwa tygodnie, to własnie wyłapano w labie).

Zrobiłabym więc tak: niezależnie od tego, czy objawy powrócą czy nie, za jakieś dwa tygodnie badanie moczu, ogólne, osad, białko/kreatynina + posiew, oprócz tego pobranie krwi (profil geriatryczny) i USG układu moczowego.
Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent

Post autor: MoniQ »

Dziękuję Dorotko :) :kwiatek: Przekazałam. Z tego co wiem, to USG jest już umówione na przyszły tydzień.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator

Doskonale :)
Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent

Dorotko, korzystając z okazji, że można dodać załącznik wrzucam jeszcze dalsze badania kotki mojej koleżanki. USG z końca listopada i wyniki z wczoraj. Zerknij swym mądrym okiem, proszę :kwiatek:
Jedyne zalecenie to zmiana karmy.
Yuki_25.11.21 (2)-1.jpg
Yuki_25.11.21 (2)-1.jpg (267.14 KiB) Przejrzano 358 razy
InkedYuki_15.12.21-1_LI.jpg
InkedYuki_15.12.21-1_LI.jpg (692.31 KiB) Przejrzano 358 razy
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator

Ja niestety nie lekarz, ale drążyłabym sprawę nerek jako takich. U tak młodego kota podwyższona echogeniczność + wałeczki ziarniste + średnio liczna flora bakteryjna to jakiś pełzający stan zapalny na poziomie samej nerki, ale to tylko takie domysły chłopskiego rozumu, potrzebny jest lekarz, który tego nie zlekceważy. Na pewno karma tego nie załatwi. Wykorzystałabym fakt, że flora jest średnio liczna, to prawie pewne że wyjdzie coś w posiewie, zrobiłabym posiew. Jeśli coś wyhodują, na pewno zrobią też profil antybiotykowy. Już nie pamiętam, czy ten kot sika? Czy to wyszło przypadkiem w badaniach kontrolnych? Zaraz przejrzę historię wątku.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator

Już zerknęłam, a krew zrobili? I koniecznie echo, drążyłabym temat.
Awatar użytkownika
MoniQ
Agilisowy Rezydent

Dzięki Dorotko :kwiatek: Krew nie była teraz badana, z tego co dopytałam.
ODPOWIEDZ