Nerkowe problemy - początek

Awatar użytkownika
KarolinaR

Nerkowe problemy - początek

Post autor: KarolinaR » 30 paź 2018, 22:49

Cześć,

Tutaj Karolina od Zoji, kota z astmą ;)

Tym razem sprawa dotyczy Frani ;) Frania od tygodnia bardzo dużo pije. Potrafi długo pić z miseczki, poczekać 5 min i iść do drugiej miseczki i nadal pić. Czasami przerwy w piciu są dłuższe, czasami krótsze. Wyniki krwi z dzisiaj poniżej (robione w Lab Wet w Wawie, jeśli to ma jakieś znaczenie):
http://www.kararokita.pl/foty/koty/1.jpg
http://www.kararokita.pl/foty/koty/2.jpg

Kotka będzie mieć za 2 tyg USG plus mam pobrać mocz do badania.
Lekarka początkowo nastraszyła mnie mocznicą ale jak przyszłam odebrać badania to stwierdziła, że trochę na wyrost mi to powiedziała - owszem, z nerkami się coś dzieje ale podobno nie jest tak źle. Mam dawać Lespewet, dostanę drugi lek (polecany przez dr Neskę) i zmienić karmę na renal, a potem zobaczymy, co na badaniach wyjdzie.

Pytanie 1 - czy waszym zdaniem faktycznie nie ma na razie powodów do obaw?
Pytanie 2 - do właścicieli nerkowców, jakie karmy dajecie? Wiem, że mają być z obniżoną zawartością białka i fosforu ale te weterynaryjne (RC, Hill's czy Animonda) mają strasznie słabe składy :/ Patrzyłam dla porównania na karmy lepszej jakości (gdzie jest głównie mięcho a nie jakieś mączki, skrobie itp) i białko jest zazw o 10% wyższe od renalowych standardów plus fosfor to też raczej 1,4% a nie 0,4%. Czy lepiej dawać karmę dobrej jakości, czy też jednak renal ale ze słabym składem?
ps znalazłam karmę Farmina Vet Life Renal i nawet ma mięso w skłądzie (!), ktoś może próbował? :D

Z góry dzięki za podpowiedzi ;)

Awatar użytkownika
agniecha
Agilisowy Rezydent

Re: Nerkowe problemy - początek

Post autor: agniecha » 31 paź 2018, 07:27

Skontaktuj się z Danusią od Kolorka i Kali . Koniecznie .

Awatar użytkownika
KarolinaR

Post autor: KarolinaR » 31 paź 2018, 12:46

Dzięki, skontaktuję się! A coś niepokojącego jest w tych wynikach?

Awatar użytkownika
agniecha
Agilisowy Rezydent

Post autor: agniecha » 31 paź 2018, 14:17

Nie !!! Nie spojrzałam na wyniki , bo ja dzisiaj "w biegu" poprostu Danusia jest fachowcem od nerek ,wyników i lekarzy "nerkowych" :)

Awatar użytkownika
KarolinaR

Post autor: KarolinaR » 01 lis 2018, 01:53

A, uf, ok :D

Awatar użytkownika
KarolinaR

Post autor: KarolinaR » 05 lis 2018, 01:05

Hej,

Danusia niestety milczy, a mi się pojawil nagły problem w postaci kociej biegunki - trwa już trzeci dzień (kotka dostaje od kilku dni karme Renal plus Lespewet, od 2 dni Semintre); najpierw koopka byla luzniejsza, na pograniczu, ale dzisiaj juz polecialo rozwolnienie. Czy ktos z forumowiczow, ktorzy maja koty z chorymi nerkami, mial podobny problem? Czy karma moze byc problemem (w sensie zbyt szybkie przejscie na renala) czy to Lespewet? Wet, ktory to przepisal, byl zaskoczony taka reakcja organizmu. Z gory dzieki za podpowiedz ;)

Awatar użytkownika
Kasik
Agilisowy Rezydent

Post autor: Kasik » 05 lis 2018, 07:03

Spróbuję zawołać Yolle :gwizdze:
Niestety to chyba możliwe, że inna karma, mimo, że weterynaryjna, spowodowała biegunkę. Biedna kicia :kotek:
obrazekobrazek

Awatar użytkownika
KarolinaR

Post autor: KarolinaR » 05 lis 2018, 10:08

Dziekuje pieknie za pomoc! :)

Awatar użytkownika
Yolla
Agilisowy Rezydent

Post autor: Yolla » 05 lis 2018, 18:20

Wyniki z krwi nie są złe. Trochę podwyższona kreatynina ale raczej do kontroli niż paniki. Nie ma też w tych wynikach nic co by wyjaśniało nadmierne pragnienie. A czy ona też więcej sika/ robi większe kulki?
Na pewno trzeba zrobić:
- badanie moczu: badanie fizykochemiczne (cieżar właściwy refraktometrem a nie testem paskowym- BARDZO WAŻNE !)+ osad oraz wskaźnik UPCR, może od razu złapać na posiew chociaż wiadomo że łapany moze być zanieczyszczony
- usg nerek u doświadczonego weta
- zmierzyć ciśnienie krwi
- skonsultować się z wetem zajumującym się nefrologią (moje koty jeżdżą do dr Neski)

Ja odstawiłabym Lespewet (nigdy dr Neska nie proponowała mi żadnych takch supelementów/gadżetów) I dziwi mnie włączenie Semintre- czy kot ma nadciśnienie? albo białkomocz?
Karmy renal też nie włączałabym przed zakończeniem diagnostyki tym bardziej, ze kot ma jakieś sensacje brzuchowe po tych wszystkich zmianach. Jak się odwodni to może to tylko pogorszyć funkcję nerek.
obrazekobrazek
************************* "THE MORE YOU NOW, THE LESS YOU NEED" ****************************

Awatar użytkownika
KarolinaR

Post autor: KarolinaR » 06 lis 2018, 00:22

Wow, bardzo dziekuje za odpowiedz!
Lespewet i Semintra byly podane na podstawie wynikow badan krwi; kotka nie miala jeszcze ani usg, ani badania moczu ani tym bardziej mierzonego cisnienia. Nic nie wiem o bialkomoczu (chyba, ze wskazuja na niego badania krwi wrzucone do pierwszego posta?).

Na samym poczatku, kiedy bardzo duzo pila to faktycznie wiecej sikala. Teraz mam wrazenie, ze pije juz ciut mniej niz tydzien temu ale jedoczesnie mam wrazenie, ze kotka sie zrobila ciut osowiala, na pewno pogorszyl jej sie wyciek z oczu. I ma minimalnie mniejszy apetyt.

Czyli odstawic i Lespewet i Semintre i renal, wrocic do normalnego karmienia plus zrobic usg/mocz/cisnienie?

Zaczynam watpic w naszego weta :/

ODPOWIEDZ