Czy należy karmić kota TYLKO mokrą karmą?

Awatar użytkownika
malab

Czy należy karmić kota TYLKO mokrą karmą?

Post autor: malab » 06 lis 2018, 07:45

Witam, mam problem. Dużo tutaj niegdyś czytałam o tym jaka karmę wybrać itd. itp. Wybrałam dobra karmę i myślałam, że wszystko robię dobrze. Ale wszędzie ostatnio torpeduje mnie informacja, że karmy suchej nie podaje się wcale! Czy to wszystko prawda?

„Oto najważniejsze powody dlaczego powinieneś odstawić sucha karmę:
-to najbardziej przetworzona karma ze wszystkich, jest poddawana obróbce w temperaturze 270 st., przez co składniki tracą substancje odżywcze;
-do trawienia pobiera dodatkowe pokłady wody z kociego organizmu odwadniający kota; żeby uzupełnić niedobory wody w organizmie, trzeba kota dopajać, powinien wypijać ok. 50ml na 1 kg ciała, co jest nierealne);
-ma duża zawartość węglowodanów, które przyczyniają się do tycia, cukrzycy i wielu innych chorób;
-pozostawia osad na zębach, tworząc kamień i wywołując choroby przyzębia;
-notoryczne odwodnienie powoduje zagęszczenie moczuvo prowadzi do wytrącania się kryształków zwanych struwitami; mogą się one przeobrazić w kamienie, a z czasem zatkać cewkę moczową; powoduje również choroby pęcherza i całego układu moczowego;
-sprawia, że nerki muszą pracować o wiele ciężej, co w konsekwencji może doprowadzić do ich niewydolności;
-stosuje się w nich np. oleje roślinne (zamiast olejów zwierzęcych), które nie są przyswajane przez koci organizm;
-zawiera masę chemii: polepszacze smaku i zapachu, sztuczne barwniki, syntetyki.”

Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator

Re: Czy należy karmić kota TYLKO mokrą karmą?

Post autor: Miss_Monroe » 06 lis 2018, 14:45

Proszę poczytać wątki dotyczące żywienia - temat ten wielokrotnie był poruszany.

Post później przeniosę w odpowiednie miejsce. Przed założeniem nowego wątku proszę zapoznać się z wątkami już istniejącymi na forum. O żywieniu mamy bardzo dużo postów i wątków, wystarczy poczytać ;-))
obrazek

Awatar użytkownika
Kasik
Agilisowy Rezydent

Post autor: Kasik » 06 lis 2018, 16:31

Są różne karmy suche i nie wszystkie to samo zło, lepiej karmić dobrą suchą o np niskiej zawartości węglowodanów, niż średnią, źle zbilansowana mokrą. Inna sprawa, że nie wszystkie koty chcą jeść mokre, mam taki egzemplarz. Jeszcze inne chcą, lecz źle tolerują, więc tak naprawdę wszystko trzeba czytać, ale wybrać to, co jest dobre i służy kotu.

Aczkolwiek dobra karma mokra, która służy kotu to super wyjście :)
obrazekobrazek

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Post autor: Dorszka » 08 lis 2018, 23:30

Karma mokra jest na pewno karmą zdrowszą niż karma sucha. Po pierwsze jednak, nie każdy kot się na nią zgodzi, i nie możemy w ogóle nie brać tego pod uwagę. Po drugie, pomimo że stoję obecnie na stanowisku, że podstawą żywienia powinna być karma mokra, nie uważam, że należy koty pozbawiać dostępu do karmy suchej. Wiąże się to z fizjologią kociego układu pokarmowego - prawie nikt nie może pozwolić sobie na przebywanie w domu i na przykład dziesięciokrotne wydanie kotu drobnych posiłków. Poza tym, to kot powinien mieć możliwość wyboru momentu, w którym chętnie by sobie coś "przetrącił". Pozbawianie kota dostępu do jedzenia jest powodem wielu problemów, od takich zdrowotnych typu otyłość czy cukrzyca, po behawioralne, bo dla kota brak poczucia kontroli nad otoczeniem to stan przewlekłego stresu. Ja rozwiązuję ten problem wykładając znacznie więcej mokrego jedzenia, niż na jeden posiłek, i koty dojadają sobie w ciągu 3-4 godzin podczas mojej nieobecności według własnego uznania (mam kotki, które jedzą tylko mokre, z własnego wyboru, nigdy nie zainteresowały się suchym). Oprócz tego w miseczkach stoi suche, na wypadek, gdyby ktoś chciał coś podjeść czekając na mój powrót z pracy. Dostęp do jedzenia w znaczeniu kociego poczucia bezpieczeństwa jest bardzo ważny. Podstawowy błąd popełniany przy żywieniu jedynie mokrym to zbyt rzadkie posiłki, co jest jednym z powodów problemów behawioralnych, związanych z nadmiernym pobudzeniem czy nawet agresją. Cieszę się, że już nie jestem w tym poglądzie osamotniona, i nawet naukowcy amerykańscy, których świat tak lubi słuchać, wreszcie opublikowali na ten temat oficjalne oświadczenie. Kolejną sprawą jest oczywiście jakość posiłków, ale z tym w dzisiejszej dobie nie ma problemu, mamy już sporo naprawdę doskonałej jakości karm mokrych. Przy najlepszej nawet karmie mokrej nie rezygnowałabym całkowicie z karmy suchej.
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

ODPOWIEDZ