Dekapitacja (amputacja) główki udowej.

Awatar użytkownika
MoniaEl

Dekapitacja (amputacja) główki udowej.

Post autor: MoniaEl » 29 gru 2018, 13:17

Witam.Nasz kotek przeszedł operację dekapitacji główki kości udowej.Przyczyna nie jest znana urazu - vet stwierdził ,że może być to stary uraz lub wada genetyczna.Być może sam sobie to zrobił ganiając muchy , parę razy zleciał z parapetu w pokoju.Choć nie było widać po nim żadnych oznak.Mam pytanko ,czy ktoś już przerabiał ten temat i jak ze sprawnością łapki po dłuższym okresie ? Nasz Amorek jest już 2 miesiące po operacji i nadal utyka choć już o wiele mniej.Jest też w stanie nawet biegać itd.Ale sprawność nie wróciła całkowicie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Re: Dekapitacja (amputacja) główki udowej.

Post autor: Dorszka » 29 gru 2018, 15:47

Dzień dobry,

To poważny zabieg, jeśli dobrze rozumiem, kotek pozbawiony jest typowego stawu, i musi nauczyć się radzić sobie bez niego. Według mojej pani weterynarz koty bardzo dobrze radzą sobie po tych zabiegach, znacznie lepiej niż pieski (tak samo postępuje się w małych rasach u psów), bo mają bardzo mocną "oprawę ze ścięgien" dla każdego stawu. Muszą jednak nauczyć się innego sposobu poruszania, innego sposobu utrzymywania obręczy miednicy. Na pewno zrobiła Pani bardzo dobrze, decydując się na zabieg, bo martwica główki kości udowej (to zapewne była przyczyna?) jest źródłem ogromnego bólu, utrudnia poruszanie się, i to była przyczyna, dla której kotek spadał przy próbach wskakiwania, a nie odwrotnie. Wydaje mi się, że musi się Pani jeszcze uzbroić w cierpliwość, najważniejszy jest postęp, który Pani widzi, i ruchliwość kotka. Proszę go dobrze suplementować preparatami typu ArthroScan Omega Kot, nawet podwójną dawką, żeby miał dużo budulca do wzmacniania tkanki łącznej, która jest mu teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek dotąd. Mam nadzieję, że przy okazji operacji lekarze pobrali krew - dobrze by było wiedzieć, jaki jest poziom wapnia u koteczka. Ja bym też suplementowała witaminami z grupy B, to może Pani bezpiecznie robić sama bez wielkich konsultacji :)
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
MoniaEl

Post autor: MoniaEl » 29 gru 2018, 17:00

Dziękujemy bardzo za odpowiedź.Kotek spadał z parapetu w pokoju ale będąc już na nim jak stawał pewnie na łapach tylnich i próbował złapać muchę na szybie i nogi mu się poślizgły tylnie i upadek gotowy.O suplementacji vet nawet nic nie wspomniał! Napewno kupimy te sumplementy i będziemy mu podawać.Kotek miał robione jakieś badania i niby tylko próby nerkowe były podwyższone , ale biorąc fakt że był zabieg mamy badanie powtórzyć niedługo w ramach sprawdzenia.O wapniu nic nie wiemy ,przy okazji tych badań nerkowych poprosimy też o wapń.Dziękujemy za zainteresowanie i doradztwo.Dziękujemy w imieniu Amorka :)

Awatar użytkownika
maga
Hodowca
Hodowla: KRABRIKA*Pl
Kontakt:

Post autor: maga » 30 gru 2018, 16:35

Nie pamietam który kotek ale na forum był już ten temat poruszany.

Awatar użytkownika
Limonka
Agilisowy Rezydent

Post autor: Limonka » 31 gru 2018, 22:20

Buliś Agaty miał chyba coś robione z tylnymi łapami?

Awatar użytkownika
MoniaEl

Post autor: MoniaEl » 03 sty 2019, 08:29

Były 2 tematy zbliżone do mojego ,ale nie znalazłam tam odpowiedzi na moje wątpliwości.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby kotów”