Czym mam karmić kota z IBD i PNN

Wszystko na temat karm, prawidłowego żywienia, a niekiedy, w miarę możliwości, pierwsza pomoc w razie kłopotów na tle żywieniowym.
Awatar użytkownika
maetamorphosis

Czym mam karmić kota z IBD i PNN

Post autor: maetamorphosis »

Cześć wszystkim,
mam pewien problem z żywieniem mojego prawie dziewiętnastoletniego kota, którego od kilku lat leczę na przewlekłą niewydolność nerek. Niestety, jak już udało mi się dobrać dobrą karmę pełnowartościową z odpowiednią dla nerkowców zawartością fosforu i białka (bynajmniej nie dietę, bo kot nie chciał jej jeść i przez długi czas wybór tych karm ograniczał się do zapychanych zbożami), dołączyło się IBD z podejrzeniem, że jest na tle alergicznym. I tu problem jest taki, że według zaleceń powinnam go karmić karmą dietetyczną opartą na hydrolizowanym białku. Niestety takich karm, których skład byłby odpowiedni dla kota nerkowego, jest niewiele, nie mówiąc już o tym, że są to karmy suche. Udało mi się znaleźć tylko jedną karmę mokrą z linii Hillsa (Z/D). Oczywiście kotu szybko się znudziła, więc je suche Multifunction. Niby to linia weterynaryjna, ale słyszałam takie opinie o karmie Royal, że bynajmniej mnie to nie pociesza. Przy tych wszystkich lekach, które musi brać, żywienie go głównie karmą suchą, trochę mnie przeraża, ponieważ jest nerkowy. Czekam aż to IBD trochę się uspokoi i rozważam wprowadzeniem karm monobiałkowych, ewentualnie wprowadzenie ich bez czekania na kontrolę USG. Czy ktoś może miał podobną sytuację albo może mi doradzić, co mogę jeszcze zrobić, czym karmić takiego kota, albo czy jest jeszcze jakaś mokra karma z hydrolizowanym białkiem na rynku (niekoniecznie w Polsce)? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Re: Czym mam karmić kota z IBD i PNN

Post autor: Dorszka »

Czy próbowała Pani karmę Gussto Renal Vet?

https://naturalniedlazwierzat.pl/karma- ... 00g-detail
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
maetamorphosis

Dziękuję bardzo za odpowiedź. :)
Tak, próbowałam, ale niestety na ten moment nie mogę spróbować podać jej kotu ponownie, ponieważ dołączyło się to IBD - nieswoiste zapalenie jelit prawdopodobnie na tle alergicznym. I z tego, co wiem, w przypadku alergii, muszę stosować dietę eliminacyjną, czyli podawać karmę opartą na jednym źródle białka. Z czego dowiedziałam się, że lepszym wyborem jest podawanie karmy z hydrolizowanym białkiem, ponieważ nawet jeśli zawiera w sobie alergen, to dzięki temu procesowi hydrolizacji białka, nie będzie on rozpoznawany przez organizm. Jednak karmy te są głównie suche (z czego Multifunction Royala to hydrolizowane białko, ale soi :/), jest tylko jedna mokra. Gdybym zdecydowała się na dietę eliminacyjną, to myślałam o tej - https://www.gussto.pl/pl/vet-gussto/vet ... intestinal (plus wyłapywacz fosforu).

Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent

Post autor: Luinloth »

Nie znam się na nerkach, ale ta intestinal jest super, do tego probiotyk i po paru tygodniach takiej diety kot ustawiony na długo :) (przy IBD to może musiałby jeść na stałe, ale ona chyba jest równie smaczna co zwykłe puszki Gussto)
e: kilka "zwykłych" smaków Gussto też jest mono, więc może można spróbować ich w diecie eliminacyjnej na alergii? Jeśli to się nie kłóci z nerkami oczywiście
Obrazek <<< Rękodzieło psychodeliczne i kocie

Awatar użytkownika
maetamorphosis

W sumie nie zwróciłam uwagi, ale jeżeli są mono, to super, oczywiście sprawdzę jeszcze, czy dla nerkowca ok. :)
Edycja: Niestety zbyt duża ilość fosforu, nawet z wyłapywaczem. Białko jeszcze by uszło jakoś.

Awatar użytkownika
Kocimiętka
Kontakt:

Post autor: Kocimiętka »

Mam jednego kota nerkowego i jednego z IBD. Nerkowy dostaje PON, Gussto renal, wildes Land plus wyłapywacz fosforu. dobra dla nerkowca jest też Granatapet symphonia, Meatlove tuńczyk, Catz finefood purr z kurczakiem.
Moja kocica z IBD to inna i długa historia. Zainteresowanych zapraszam na blog są tam jej perypetie od błędnych diagnoz po dzień dzisiejszy. Nie daje jej hydrolizowanego białka bo nie tylko białko zwierzęce może alergizować. Białko ze zboża, którymi są napchane weterynaryjne karmy też jest alergenem, konserwanty itp. Ciągle szukam ale na razie kotka jest w miarę stabilnie na ziwi dziczyzna, catz finefood jagnięcina z królikiem, gussto jagnięcina. Do tego co tydzień steryd, zastrzyki z witaminy B12, które obecnie będę zmniejszać bo z niedoborów przedawkowałam. Codziennie Flora Defece kapsułka.
Tak sobie myślę, że przy mieszance kota nerkowego i IBD próbowałabym PON jagnięcinę lub królika, plus wyłapywacz fosforu. Ja swojej IBD nie mogę dawać wołowiny to już wiem ale nadal testuję. Niestety nie chce mi jeść Ziwi jagnięciny za to z makrelą je. No i do tego mam jeszcze 2 zdrowe koty wiec cyrk z karmieniem jest niezły.
Oczywiście wszystko co opisałam opieram o własne doświadczenie i informuję, że nie mam wykształcenia medycznego więc stosując moje rady robicie to na własną odpowiedzialność.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maetamorphosis

Szkoda, że dopiero teraz słyszę o części z tych karm, kiedy niestety doszło mi IBD, ale może coś jeszcze wypatrzę z jednym źródłem białka. Postaram się wrzucić tutaj karmy, które ja podawałam swojemu. Te z dobrym składem oczywiście.
Jeżeli chodzi o hydrolizowane białko, to właśnie proces hydrolizacji, jakiemu jest poddawane, powoduje, że nawet jeżeli jest to alergen, nie zostanie rozpoznany przez organizm jako alergen.
Myślę, że spróbuję z Power of Nature, szczególnie, że ta linia z jednym źródłem białka, mu smakowała, miała dobry skład, także dla kota nerkowego właśnie. Podjęcie próby ze smakami, jakie wskazałaś, też wydaje mi się dobrym pomysłem. Nie wiem, co najbardziej uczula, ale wydaje mi się, że w tych karmach stosowanych przy diecie eliminacyjnej, źródło białka jest mało popularne, tj. nie jest to kurczak czy wołowina.
A od kiedy leczysz kotkę na to IBD? :) I jaki był wynik USG? Bo mój miał pogrubioną ostatnią warstwę jelita i stąd trochę się boję podawać coś poza hydro, ale nie widzę kota na jednej karmie za długo, szczególnie nerkowego. :/
Ja podaję cyklosporynę, bo, ze względu na nerki, musiałam zejść ze sterydu. Jest też taki lek, Nalcrom, niestety niedostępny w Polsce. Obecnie sprowadzam go z Holandii, w nieco zabójczej cenie, ale mam nadzieję, że niedługo pojawi się za czeską granicą, gdzie można go było dotąd dostać w normalniejszej cenie. Ten lek podobno bardzo dobrze się sprawdza w leczeniu IBD. Czy rzeczywiście, to zobaczę. Witaminy też podaję, a także probiotyk Vivomixx, to ostatnie ze względu na nerki. Vivomixx uchodzi za alternatywę dla Azodylu, który nie dość, że musi być trzymany i transportowany w odpowiednich warunkach, żeby bakterie nie wymarły, to jeszcze nie ma go w Polsce, jest jedynie w Ameryce. Jest też tańszy Biopron 9.
Zawsze się zastanawiałam, jak można przy kilku kotach dopilnować, żeby jadły akurat dietę, a nie np. posiłek z miseczki drugiego kociego rezydenta. :)

Awatar użytkownika
Kocimiętka
Kontakt:

Post autor: Kocimiętka »

W styczniu ja porządnie zdiagnozowano. W USG wyszło mocne pogrubienie jelit ale objawem choroby są wymioty a nie biegunka, która zazwyczaj towarzyszy problemom z jelitami. Witaminę B12 podaję w zastrzykach. Bardzo ważne jest monitorowanie jej poziomu bo przy pogrubionych jelitach wchłanianie jest zaburzone i są poważne niedobory a one znów prowadzą do problemów z przerabianiem tłuszczu.
Co do karmienia to ogarniam to, mała z IBD je co ok 2h (jeśli jest w dobrej kondycji) małymi porcjami. Dwa zdrowe jedzą ok 4 rano, 9, 15, 22. Bezoczek przybłęda nerkowa je 2 razy dziennie. Każde ma miskę w innym miejscu.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Hodowla: Agilis Cattus*PL
Kontakt:

Post autor: Dorszka »

Przy IBD kluczowy jest stres. Jeśli znajdziecie, co Wasze dziewczyny "uwiera", będziecie mogły uporać się z chorobą jako taką.
Dorszka
Hodowla kotów brytyjskich Agilis Cattus*PL, Obrazek Koci Behawiorysta DipCABT (Coape)

Obrazek Obrazek obrazek

Awatar użytkownika
maetamorphosis

Koniecznie przypomnę się z witaminami, bo miał podawane swego czasu. U mnie też były to przede wszystkim wymioty, także karmą, co wcześniej nie zdarzało mu się.
Jeżeli chodzi o stres, podejrzewam, że kroplówki trzy razy w tygodniu są przyczyną. :/ Niestety nie jestem w stanie podawać ich w domu. Próbowałam. Robi się więc takie błędne koło.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie kota/Feeding cats”